Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
LOGIN  (permanent)
User:
Password:
Lost password?
New user registration
archiweb

SEARCH   in      
Útulna - nástavba na řopík

Architect: Jan Tyrpekl
Location: Czech Republic
Price: 50 000 CZK Completion: 2017
Built up area: 12 m²

Realizační tým: Jan Luksík, Jaroslav Kejř, Pavel Štencl, Martina Požárová, Vlaďka Bockschneiderová, Martin Haushalter, Ondřej Vávra, Vladimír Vávra, Pavel Vávra, Matěj Večeřa, Berenika Suchánková, Anna Malá, Karolína Urbánková, Žaneta Krutinová, Jana Vodenková, Jan Veisser, Andrea Pernicová, Vojtěch Šaroun

Další z řady experimentálních projektů tentokrát vznikl na "řopíku" - lehkém pohraničním opevnění na Moravě. Téma bylo vybrané náhodou po přečtení článku o rozprodávání majetku Armády ČR. Tyto objekty mají ohromný potenciál, který však zůstává opomíjen. Snažili jsme se o rozproudění debaty i inspiraci pro další projekty, které by mohly na pevnostech vzniknout. 
Toto byl hlavní cíl, ale bylo pro nás důležitá i celá řada dalších aspektů.

1/ Princip "win-win" - Objekt by měl být přínosem nejen pro uživatele, ale i pro okolí.

2/ Konstrukční systém - Celý objekt je pouze z jednoho typu profilu stavebních nehoblovaných prken (24mm), tzn. nejsou zde žádné silnější nosné prvky. K zavětrování rámů slouží pouze prkna tvořící fasádu. Materiál není nijak ošetřen a časem by mělo dřevo zešedivět a  více splynout s okolím.

3/ Minimalizace - Objekt je ve všech směrech jednoduchý, jde postavit s minimem nářadí a bez jakékoliv techniky.
Jelikož jsou projekty stavěny pouze za vlastní prostředky bez grantů a dotací, musí být minimalizována i cena a je zde snaha o limitní úsporu času a materiálu na výstavbu. Díky použití jednoho typu fošen se minimalizoval i odpad ze stavby. Většina odřezků se použila v jiných částech objektu a zbylé řezivo slouží jako palivo k vytápění v kamnech. Objekt nemění odtokové poměry, nemá negativní ekologický dopad. Jediný „nepřírodní“ materiál jsou polykarbonátové výplně oken.

4/ Stavba formou workshopů - Celá stavba byla realizována s pomocí přátel, rodiny a studentů architektury, kteří měli zájem se na projektu podílet. Podobný objekt tedy může bez profesionálů postavit každý.

5/ Zapojení místních - Objekt byl postaven kvůli logistice na rodinném statku za Prahou a poté po částech převezen na místo, kde se instaloval. Již od prvního dne na stavbě jsme se snažili stavbu představit místním. Několik z nich se přijelo podívat na staveniště, nabízeli i různé formy pomoci. I díky tomu byl projekt snad přijat kladně.

6/ Koncept - Z hlediska krajinného rázu se po mnoha pokusech jako nejvhodnější jevila výrazná vertikální hmota, která se vynořuje ze křoví, kterým je bunkr obrostlý. Objekt má dva hlavní průhledy - na jih na hranici s Rakouskem a na východ na kostel nejbližší vesnice. V interiéru šlo o to ukázat, že i na velmi malé zastavěné ploše - 12m2, jde udělat plnohodnotný prostor, kde se člověk necítí stísněně. Při stavbě se ještě přidal třetí průhled přes převýšený prostor věže skrz střechu. V mnohém je nástavba pravým opakem bunkru na kterém stojí.
Jan Tyrpekl
Source: autorská zpráva
Added by: Petr Šmídek, 21.12.17
Attendance: 9003 readers
Share: 
Send link to this page by email
Your name Your e-mail address
Message
Addresses  (comma separated)
Comments
Subject Author Date
Bunkr nevyuzit Vít Fojtek 22.12.17 09:06
Re: Bunkr nevyuzit Lukáš Obdržálek 28.12.17 10:39
Pěkné a vtipné Jakub Formánek 28.12.17 11:56
Drobná oprava Pavel Hromádka 02.01.18 22:37
Proč? eva.podlipna 03.01.18 08:42
Zviditelnit se za každou cenu... MODULORA 03.01.18 21:51
Komu patří ten bunkr? Mates 06.01.18 15:47
odpověď Jan Tyrpekl 18.01.18 16:56
show all comments add comment
Job find
Actuals
Event calendar
arrow
January 2018
arrow
Daily news
e-SHOP
BLOG - last articles
Last comments
BLOG - last comments
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
All materials shown on this web site are subjected to copyright (No.121/2000 Sb.). Any publication or distribution of the content is forbidden without a written consent of the provider.
archiweb.cz uses news agency reports of ČTK, which stipulates all copyright. Any publication or distribution of the content from ČTK sources is forbidden without a written consent of ČTK.