Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Topografie teroru

Autor: Peter Zumthor
Adresa: Stresemannstrasse 110, Berlín, Německo
Web: www.topographie.de
Projekt: 1994-96 Realizace: 1995-2004
Soutěž: 1992-93

"Kniha na mě zapůsobila. Výstava podél plotu učinila totéž. Civi- listé pronásledují, deportují a ponižují druhé. Dělá mi obtíže uvěřit, co mi ty obrazy ukazují: Chuť na ponižování druhých? To padá na svědomí i těch, jenž přihlížejí. Scény bolesti, zmaru a ponížení lidí od svých sou- sedů na vesnici, v malém městě? Co nás (lidi) dovedlo tak daleko?"
Peter Zumthor, 11. listopadu 2002

Se založením nadace v roce 1992 je spjata i snaha zřídit novou budovu "Topografie teroru" (mezinárodní výstava a dokumentační centrum zločinů SS). Ještě ve stejném roku byla vypsána architektonická soutěž a v březnu 1993 byl znám vítěz, švýcarský architekt Peter Zumthor. Základní myšlenkou návrhu na pozadí vstříc místu s zvláštního významu historického místa bylo "vytvořit schránku, která nemluví žádnou jinou řečí, než tou použitých materiálů, konstrukce a jedinou funkci". Jedná se o dlouhou stavbu s dvěma nadzemními patry, jejíž struktura se shoduje s nosným systémem tenkých betonových sloupů a skleněných prvků. Projekt nalezl od začátku velké pochopení a mezinárodní pozornost. Model a plány vystaveny na četných mezinárodních výstavách nejen v Německu, ale i Paříži a Benátkách. Se stavebními pracemi bylo sym- bolicky započato 8.května 1995, kterého se mimo jiné zúčastnili spolkový ministr výstavby Klaus Töpfer a předseda Centrální židovské rady v Ně- mecku Ignatz Bubis. Při konkretizování plánů se brzy ukázalo, že 36 milionů marek, které byly k dispozici od země a spolku, bude nedosta- čující a částka musela být navýšena o dalších 9 milionů. Dvě pochybení, která zastavila, popř. pozdržela stavbu z důvodu finančních nouze Berlína, vyřešily národní a mezinárodní protesty, které již dále nepokračovaly. Me- zitím stavební práce postupovaly. Termín ukončení se z různých důvodů stále posouval: neobvyklá konstrukce budovy požadovala dlouhodobou řadu testování a zkušebních postupů, které vedly k výraznému překročení finančního rámce. Z důvodu této navýšené kalkulace ceny zastavil hlavní výbor berlínského poslaneckého domu v březnu 2000 veškeré práce na dokumentačním centru. Veškeré stavební práce byly v listopadu 2000 senátním výborem městského rozvoje pozastaveny až do přezkoumání konečné ceny projektu. Počátkem roku 2001 byla hlavním výborem vyčíslena celková suma na 76 milionů marek. Státní ministr Nida-Rümelin a jeho úřad se budou podílet na polovině finálních nákladů. 4. července 2001 vzala hlavní výbor poslanecké sněmovny zprávu na vědomí: bylo tak posvěceno pokračování ve stavebních pracích a dokončení dokumentač- ního centra. Jako datum slavnostního otevření stanovila senátorka pro vědu, výzkum a kulturu 60. výročí konce druhé světové války - 8. května 2005.
Program výstavy "Topografie teroru" bude rozšířen nabídkami, např. prodej odborné literatury, nabídka informací o aktivitách nadace a jiných pomnících či vzpomínkových místech v Berlíně a Brandenbursku. Dvě EDV zaštítěné "Topografie" - "NS-adresy v Berlíně a "místa zločinů NS v Evropě" - budou návštěvníkům nabízet možnost získat jednotlivé adresy k místům a příslušné věcné informace.
V prvním nadzemním podlaží "Topografie teroru" budou návštěvní- kům nabízeny informace k rozšíření a prohloubení vědomostí nabitých na výstavách v přízemí: k jednotlivým kapitolám a oddílům výstav budou k dispozici příruční přístroj s knižními tituly vztahujícími se k tématu, takže další poznávání bude snadné i pro ty, kteří nejsou navyklí pohybovat se po odborných knihovnách. Budou se zde nacházet i speciální praco- viště pro hostující vědce.

Přízemí: historické vykopávky, výstava "Topografie teroru"
První podlaží: knihovna, mediatéka, přednášková místnost
Druhé podlaží: věda, výzkum, administrativa
Celková plocha: 45.600 m²
Plocha podlaží: 7.500 m²

25. lisotpadu 2004 se přes snahy různých iniciativ rozhodlo o ukoncení stavby podle projektu Petera Zumthora a vypsaní nové soutěže. V prosinci 2004 se začalo s demolicí betonových věží.Autor: Petr Šmídek, 06.05.03
Návštěvnost: 87154 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.