Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Architektura 17. MFDF Ji.hlava

Autor: ECHT architektura | Josef Čančík
H3T Architekti | Vít Šimek
Adresa: Jana Masaryka 16, Jihlava, Česká republika
Web: www.dokument-festival.cz
Investor: Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava
Realizace: 10.2013

foto: ECHTarchitektura
„Dobrá úroda“, takový byl podtitul letošního sedmnáctého ročníku Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava. Festival jím připomínal, že jako dobrý hospodář dokumentární film podporuje-pěstuje a samozřejmě především symbolicky sklízí, co se na dokumentárním poli, zahradě či v sadu urodilo. Tradičně výrazný grafický vizuál Juraje Horvátha byl barevný a přímočaře používal motivy plodů, ovoce a zeleniny, v mnoha podobách.
Na trendu nepodpory kultury se v našem státě zatím nic nemění. Festival tak vzniká se stále se zmenšujícím finančním krytím. Pro architektonickou podobu festivalu to znamená soustředění se na pragmatické potřeby vytvoření dočasných interiérů festivalového centra a vizuální inzerci přítomnosti festivalu ve veřejném prostoru města. To vše při snaze o realizaci strategií vypůjčených stavebních elementů a sponzorsky získaného materiálu, což samozřejmě nutně vede k “low-budgetovému“ poněkud punkovému efektu.
Zemědělskou stylizaci 17. ročníku festivalu tak dodkreslovaly interiéry vytvořené pomocí klasických barevných ovocnářských přepravek či ovocně-zeleninový orientační systém festivalového centra, v jež se proměnila budova OGV (Oblastní galerie Vysočiny). Koncepce šla do takových detailů, jakým bylo např. balení festivalových triček do zavařovaček, jejichž potištěné víčko bylo zároveň plackou.
V exteriérech jsme byli na poslední chvíli nuceni původně konzistentně zemědělskou koncepci opustit a zimprovizovat náhradní řešení. Souběh s předčasnými parlamentními volbami totiž přinesl údajnou podobnost našeho architektonického vizuálu s některými prvky volební kampaně jedné z politických stran a apolitický festival se z pochopitelných důvodů preventivně vyhnul možným politickým konotacím. Škoda, neb nic podobného našim záměrům jsme v Jihlavě během předvolební kampaně nezaznamenali.
Ve veřejném prostoru města se nakonec objevily alespoň výrazně barevné, večer svítící, poutače z tzv. IBC kontejnerů. Ty vyznačovaly jednotlivá festivalová místa nebo, jako objekt na náměstí  co by proměnlivě blikající poutač-brána, připomínaly konání festivalu.
Josef Čančík
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Petr Šmídek, 14.11.13
Návštěvnost: 33415 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.