Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Divadelní pavilon Zonnewende
Multifunctioneel theaterpaviljoen

Autor: Reset Architecture | Theo Mathijssen, Bas Lavrijssen, Tess Landsman, Lenka Hrubá
Adresa: Esscheweg 78, Sint-Michielsgestel, Nizozemí | mapa
Web: www.zonnewende.nl
Realizace: 02.2015 - 07.2016 Užitná plocha: 430 m²

Kancelář Reset Architecture navrhla v lesích Zonnewende – v nichž se nachází soubor staveb kolektivního bydlení – víceúčelový divadelní pavilon. Robustní cihlová stavba je vyprojektována tak, aby se se svým okolím prolínala, ale také aby z něj vystupovala.

Soubor ubytoven Zonnewende byl založen v roce 1932 s cílem umožnit městským dětem krátkodobé ozdravné pobyty v přírodě. Tento sociální přístup se do současnosti příliš nezměnil. Dnes toto zařízení nabízí za dostupnou cenu velkým skupinám mladých lidí 250 lůžek. Jde především o školní tábory, společenství věřících či hudební a sportovní spolky.

Areál Zonnewende je částí chráněné krajinné oblasti. Na pozemcích prázdninového komplexu se nacházejí husté lesy s listnatými i jehličnatými stromy kombinované s hřišti a dalšími otevřenými plochami pro sportovní aktivity. Pavilony rozmístěné v lesích využívají hosté k divadelním či hudebním představením, oslavám a dalším aktivitám. Jeden z nich – zchátralý objekt o rozloze 220 m² nyní nahradil nový pavilon o ploše 430 m², nabízející ve víceúčelovém sále 200 sedadel.

Architektura budov Zonnewende v sobě nese jistou nonšalanci, různé tvary střech vytvářejí neformální charakter. V tomto kontextu se stavba se zvláštním typem střechy jeví jako logické pokračování. Řešení Reset Architecture spočívá v jistém posunu – autoři tvaru docílili transformací jednoduché sedlové střechy. Pravoúhlé objemy zakončené dvěma sedlovými střechami jsou na rozích skoseny, a obvod stavby tak kopíruje kraj lesa. Díky tomuto řešení se budova snadno začleňuje do svého okolí a vytváří také zajímavé fasády s dynamickými tvary střešních linií. Opticky se tímto přístupem také proměňuje vnímání měřítka stavby. Protože jsou fasády kratší, nevnímáte během chůze v lese nikdy celý rozsah budovy. Podobně citlivý přístup jako k situování objektu se ukazuje také u setkání fasády s písčitým podložím – barevná stupnice základového zdiva tento přechod zjemňuje. Fasáda je vyzděna ze čtyř typů cihel, z nichž každý má vlastní odstín, v němž decentně rezonují barevné tóny půdy. Fasáda s venkovním hledištěm má zcela jiný charakter. Tmavší šedá barevnost fasády a střechy je jasnou vizuální odpovědí na navazující asfaltové hřiště. Malá hranatá nika na východní fasádě vítá hosty a přivádí je dovnitř, kde návštěvník pocítí jisté pokračování lesa. Stěny a strop z břízového dřeva prostoru propůjčují správnou atmosféru a ladí s dlažbou, na níž si lze všimnout různých odstínů šedé a hnědé podobně jako u písčité půdy v okolních lesích.

Divadelní pavilon byl postaven během krátké doby v zimním období, kdy je Zonnewende zavřeno – nedostatek času a omezený rozpočet si vyžádaly pragmatický návrh. Dispozice má přehledné uspořádání sestavené ze dvou zón: víceúčelového divadelního sálu a obslužného zázemí včetně vestibulu a baru s kuchyní. Díky existenci hlediště je organizace sálu jasná; tvar šestiúhelníku však zároveň vybízí i k odlišnému využití. Dynamický prožitek deformované stavby, již lze v této části vidět, je zdůrazněn kontrastem prostorového uspořádání i použitými materiály.

Pavilon je postaven z prefabrikované dřevěné rámové konstrukce, jež je v interiéru pohledovou.

kráceno redakcí
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Kateřina Lopatová, 07.11.16
Návštěvnost: 12056 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.