Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Ministerstvo životního prostředí

Autor: sauerbruch hutton
Adresa: Wörlitzer Platz 1, Desava, Německo | mapa
Web: www.umweltbundesamt.de
Náklady: 68 300 000 Euro Realizace: 2001 - 26.06.2005
Soutěž: 1998 Užitná plocha: 40000 m²

Novostavba spolkového úřadu pro životní prostředí je demonstrativním příkladem ekologického stavění. Už kvůli svému pozemku - ladem ležící půda desavské Gasviertel (plynová čtvrť) - byl vybrán z hlediska urbanismu oživujícího místo. Kontaminovaná plocha byla sanována, zbývající budovy nádraží Wörlitzer Bahnhof a staré továrny na plynové spotřebiče byly zakomponovány do komplexu. Forma novostavby byla navržena tak, aby co největší část pozemku byla dána k dispozici veřejnosti, a tak k UBA (Umweltbundesamt) patří i park. Do nové stavby člověk vstupuje přes “UBA-Forum”, které tento park “vtahuje” dovnitř. Z fóra jsou přístupné veřejně části úřadu jako knihovna, informace, kongresový sál, apod. Motivem zbytku areálu je atrium, které navazuje na fórum. Budova v sobě spojuje kompaktní formu a vysokou tepelnou izolačnost obvodových stěn s inteligentní technikou a využitím obnovitelných zdrojů energie. V domě je zabudováno v současnosti největší vzduchové tepelné čerpadlo, sluneční kolektory stejně jako malý palivový článek BHKW (Blockheizkraftwerk – bloková tepelná elektrátna). Jako stavební materiály přicházely jen takové, které vyhovovaly ve všech ekologických bodech; v této souvislosti je třeba zmínit velkých objednávek a užití pro Německo prototypizovaných dřevěnýhc fasádních prvků. Celkové požadavky na technickou optimalizaci stavebních dílů a ekologickou kvalitu domu vychází také z přání vytvořit příjemný materiálový a prostorový rozměr.
průvodní zpráva

Na zaprášené parcele ani ne sto kroků od železniční tratě zapletla berlínská architektonická kancelář Sauerbruch Hutton další ze svých barevných stuh. V nezaměnitelnosti své tvorby i grafického doprovodu projektů se pomalu začíná blížit další slavné dvojici Neutelings&Riedijk. Stavba je důležitá hned ze tří důvodů: 1) ne všechna ministerstva si pro sebe centralisticky uzurpuje Berlín; 2) UBA je dalším příkladem, že má německá vláda ráda moderní architekturu; 3) do funkcionalismem čpícího města se konečně prosazuje i něco nového. Funkcionalistická tradice je tu tak silná, že i nové fakulty sousedící s Bauhausem stále posvátně citují meziválečnou doktrínu. A co Čechy? Škoda mluvit, zatím ve všech třech zmíněných bodech pokulháváme.

Literatura

Autor: Petr Šmídek, 14.09.09
Návštěvnost: 82325 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
Podání dotazu na české ministerstvo životního prostředí Petr Šmídek 13.09.05 21:33
odpověď Helena Knappova 14.09.05 12:13
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.