Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
NOVY fullbanner
HLEDEJ v sekci     
Vývojové centrum Value Engineering Services

Autor: AVE architekt | Radek Dragoun
Adresa: Univerzitní, Borská pole, Plzeň, Česká republika
Investor: Value Engineering Services s.r.o.
Realizace: 2003

Urbanistické řešení stavby
Kompozice je založena na čistotě a jednoduchosti tvarů - kvádrů, avšak ve výrazu a detailu podpořená vysoce kvalitním a trvanlivým materiálem - sklo, hladké obkladové panely apod. Výše uvedené atributy korespondují s charakterem vlastní náplně stavby - prototypová výroba, zkušební a vývojové centrum.
Základní půdorysné uspořádání tvaru " T" vychází z pravoúhlé osnovy Borských polí, další výhodou tohoto tvaru je možnost dalšího rozšíření - přístavby - všech provozů bez ohledu na jejich stávající umístění. Hlavní průčelí - vstupní fasáda je rovnoběžná s ulicí Univerzitní, kde je předpokládán hlavní příjezd od centra města. Část vývojové haly je naopak skryta k ulici Teslova a Morseova, které jsou méně pohledově významné.

Architektonické a dispoziční řešení stavby
Objekt je členěn do dvou základních hmot - kvádrů spojených v kolmém průniku prostorem v přízemí (1. NP). Nižší část obsahuje zkušební a vývojové prostory formou jednolodní haly s možností jeřábové dráhy apod., vyšší třípodlažní část objektu zahrnuje především pracoviště laboratoří, vývojová pracoviště, konstrukční kanceláře, vedení firmy včetně ekonomického oddělení, jednací místnosti zázemí, šatny a soc. zařízení.
Základním konstrukčním systémem vývojově administrativní části se stává ŽB monolitický skelet s rozpony 6,0 x 7,2 M a 6,0 x 3,6 M (dispozičně trojtrakt) s monolitickými ŽB stropními deskami jednostranně pnutými, uložených na ŽB průvlacích. Obvodový plášť stavby je celoskleněný (parapetní části neprůhledné - smaltované sklo).
Dělící příčky jsou navrženy celoskleněné - mezi otevřenými kancelářemi nebo cihelné pro sociální zázemí.
Stropní konstrukce bude bude přiznána bez omítek, pro maximální variabilitu pracovišť je zvolen systém přiznaných instalací na zavěšených lávkách, z těchto rozvodů se libovolně napojí slaboprod i silnoproud. V posledním podlaží je pro kanceláře vedení firmy zvolen podhled z tahokovu.
Základem tohto konceptu jsou čisté, chladné průmyslové materiály - sklo, hliník, pozink plechy, ocelové stavebnicové systémy, nerez kotevní prvky, vše s vyloučením plastu. Vnitřním prostorům dominuje pohledový režný beton v kombinaci se čirým sklem a dokonalým zpracováním a detailem. Přes kombinaci nejkvalitnějších materiálů a konstrukcí bylo dosaženo velmi příznivé ekonomie celého projektu. Součástí strategie byla také energetická náročnost stavby, díky kombinaci tepelného čerpadla (spojení klimatizace a vytápění do jednoho systému). Nízká spotřeba energie je dána také eliminací tepelných mostů a splněním nejpřísnějších norem na tepelnou ochranu budovy. Při stavbě byly zohledněny přepravní náklady a stavba byla maximálně vylehčena, pro vnější povrchy byla použita ekologicky neškodná a recyklovatelná česká žulová dlažba.
Konstrukčním systémem jednolodní haly je ocelová konstrukce s rozponem 18 M a obvodovými sloupy po 6,0 M. Obvodový plášť haly je systémový, ze zateplených panelů v kombinaci s copilitovými pásy. Pro hlavní prosvětlení a odvětrání haly jsou určeny skleněné střešní světlíky.
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Jan Kratochvíl, 07.01.07
Návštěvnost: 63927 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.