Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Laboratorní budova ETH e-Science Lab
HIT-Gebäude

Autor: baumschlager eberle | Carlo Baumschlager, Dietmar Eberle
Spolupráce: Elmar Hasler, René Bechter
Adresa: Wolfgang-Pauli-Straße 27, Hönggerberg, Curych, Švýcarsko | mapa
Web: www.ethz.ch
Investor: ETH Zürich
Náklady: 61 000 000 Euro Projekt: 2005
Realizace: 2006-08 Užitná plocha: 11655 m²
Zastavěná plocha: 3172 m² Plocha pozemku: 7000 m²
Obestavěný prostor: 67430 m³

V průběhu 50. letech minulého století se ukázalo, že rozrůstající se ETH nebude areál v okolí Semperovy budovy v centru Curychu stačit, a tak se v roce 1959 začalo s plánováním nového campusu na Hönggerbergu, jehož urbanismus v první fázi definoval Albert Heinrich Steiner (1961-73), ve druhé fázi Ben Huser (1972-76) a ve třetí etapě Mario Campi a Franco Pesina (1999-2004). S příchodem nového století vyzvala ETH čtveřici architektů (Arets, Deplazes, Christiaanse, Lampugnani), aby předložili urbanistické projekty Science City dalšího rozšíření ETH. Zatímco o budoucí představě není stále rozhodnuto, tak se dvojici rakouských kanceláří podařilo v areálu ETH dokončit další dvě stavby: laboratorní budovu E-Science Lab (Baumschlager Eberle) a sportovní centrum (Dietrich/Untertrifaller, 2009).

Laboratorní budova e-Science Lab od rakouského ateliéru Baumschlager Eberle je součástí rozsáhlého projektu Science City západního rozšíření vysokoškolského areálu na Hönggerbergu, kde by se kromě vědy a výzkumu odehrával také veřejný život spojený s bydlením. Výuková a výzkumná budova e-Science Lab představuje otevřenou základnu, která neslouží jen počítačovým odborníků, ale může být využívána také fyziky, chemiky, biology, inženýry i architekty.
Projekt e-Science Lab vznikl na základě vyzvané mezinárodní soutěže, v níž zvítězili projekt Carlo Baumschlagera a Dietmara Eberle, který je od roku 1999 řádným profesorem na ETH. Jednoduchý sedmipodlažní kvádr nabízí plochu přes 11000 m², které se uskupují kolem centrálního atria s hlavním auditoriem. Budova nabízí dalších šest poslucháren a přibližně 500 pracovních míst. Jednotný rastr 1,2 m umožňuje flexibilní členění dispozice. Tento rastr se rovněž propisuje do mřížové fasády složené z vertikálních slunečních lamel z travertinových desek. Pravidelný rastr obalující celou budovu narušuje pouze hlavní vstup s výškou přes dvě podlaží a prostor posluchárny propisující se do fasády v podobě velkoformátového okna. Dům spočívá na betonovém soklu v mírně svažitém pozemku. Architekti při navrhování dbali, aby budova navazovala na dlouhodobou historii akademické instituce. Podařilo se jim odolat svodům nových digitálních technologií.
Racionální forma a kamenné slunolamy ze 717 travertinových desek pevně usazují novou budovu do areálu univerzitního campusu. Mezery mezi travertinovými deskami vyplňuje skleněné zábradlí a ve stínu za balkony se ukrývá vlastní obvodový plášť. Desky z římského travertinu byly po rozřezání ponechány s jejich povrchovými nedokonalostmi. Každá deska měří 325 cm (365 cm) na výšku, 90 cm na šířku a je 7 cm tlustá. Desky váží mezi 620 kg (690 kg) a jsou osazeny na čtyřech bodech.
Autor: Petr Šmídek, 11.05.15
Návštěvnost: 21589 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.