Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Centrum přírodních věd

Autor: NORD Arkitekter
Adresa: P. E. Eriksensvej 1, Bjerringbro, Dánsko | mapa
Investor: Fonden Naturvidenskabernes Hus

Náklady: 6 210 000 Euro Realizace: 2007-09
Užitná plocha: 2560 m²

Od té doby, co minulou zimu vyschl beton Přírodního vědeckého centra, tak stačil vzbudit celosvětovou pozornost. Tato stavba v dánském Bjerringbro, které leží poměrně daleko od hlavního města Kodaně, byla čerstvě nominována na Cenu Mies ven der Rohe.
Přírodní vědecké centrum je velmi výjimečnou stavbou. Jestli si myslíte, že jsou atria přes dvě poschodí  'cool', pak změníte názor. V Přírodním vědeckém centru jsou všechny prostory otevřené a mají výhledy hned přes několik pater. Objekt samotný je ztvárněn jako válec s terasami, otvory a zářezy vybízejícími k prozkoumání a ztracení se. Myšlenkou ukrytou za Přírodním vědeckým centrem bylo vzbudit mezi mladými lidmi zájem o přírodní vědy a zabývat se budováním kariéry v tomto oboru. Vědecké centrum se zabývá zkoumáním a kladením otázek, proto jsme se rozhodli navrhnout stavbu, která činí to stejné, říká Johannes Pedersen, který je jedním z partnerů kodaňské kanceláře Nord Architects.
Budova je navržená s působivými interiéry, aby samy podněcovaly k experimentům. Jestli budoucí vědec bude potřebovat vytvořit v betonové podlaze díru, aby mohl uskutečnit svůj experiment, tak to bude zcela v pořádku. Architekti jsou s takovým počínáním srozuměni. Navzdory svému ikonickému výrazu je Přírodní vědecké centrum v první řadě navržené k tomu, aby se využívalo.
„Vytvořili jsme zcela jasný rozdíl mezi vnitřkem a vnějškem. Interiér je hrubý s s betonovými povrchy určenými k užívání, zatímco exteriér má hladký povrch zhotovený ze skleněných profilů. Takhle objekt splňuje oba záměry: vytváří vkusnou ikonu pro Bjerringbro a zároveň je místem, kde si mohou mladí lidé zašpinit ruce při vytváření různých experimentů“, říká Morten Rask Gregersen.

Literatura

Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Petr Šmídek, 17.11.10
Návštěvnost: 47837 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.