Návštěvnické centrum přírodní rezervace Škocjanski Zatok

Naravni rezervat Škocjanski zatok

Návštěvnické centrum přírodní rezervace Škocjanski Zatok
Spoluautor:Janez Brežnik, Urša Komac, Špela Kuhar, Ajdin Bajrović, Mateja Šetina
Adresa: Sermin 50, Koper, Slovinsko
Investor:DOPPS – BirdLife Slovenia
Soutěž:2005
Projekt:2006-10
Realizace:2014-16
Užitná plocha:1765 m2
Zastavěná plocha:810 m2
Plocha pozemku:120000 m2
Náklady:2 800 000 Euro


Škocjanski Zatok je největší brakická mokřadní přírodní rezervace ve Slovinsku. Jde o ostrovní krajinu mezi kopcem Sermin, železnicí, dálničním přivaděčem a městem Koper. Nově postavené objekty citlivě respektují prostředí a zároveň umožňují bližší poznání přírody a nabízí zajímavé architektonické zážitky.

Základní popis
Přírodní rezervace je funkčně rozdělena na dvě oblasti s celkem čtrnácti objekty. Větší území rozkládající se podél urbanizované části Koperu tvoří brakické mokřady. Přístup návštěvníků do této oblasti je omezen na krátkou vymezenou stezku. Z nově postavených observatoří lze sledovat ptáky hnízdící na ostrůvcích mezi slanými kalužemi a bažinami. Druhá části přírodní oblasti nese název Bertoki - Bonifika a tvoří ji sladkovodní bažina s loukami a rozlehlými vodními plochami s rákosem. Jedná se o hlavní část rezervace, kde se nachází vstupní parkoviště, návštěvnické centrum, okružní naučná stezka, stáje a ptačí pozorovatelna.



Koncept - kontext a strategie
Vznik Škocjanski zatok je úzce spjatý s rozvojem města Koper, kdy byly vybudovány první slané pánve a bazény pro odpařování mořské vody s přívody mořské vody pro výrobu soli. Síť hrází a vodních kanálů je v členění přírodní rezervace dodnes stále patrná. Poté, co byla oblast pro výrobu soli opuštěna, začala drasticky chřadnout a město Koper ji využívalo pro svoz odpadu. Přesto se podařilo udržet překvapivě pestrou flóru a faunu. Nedávná revitalizace krajiny a nově postavené objekty mají za cíl přiblížit rezervaci širší veřejnosti. Stavby byly navrženy v souladu s principy trvale udržitelného rozvoje (splňují ekologická, ekonomická i sociálně-kulturní kritéria). Dřevěné objekty představují pomocnou infrastrukturu pro výukové stezky v přírodní krajinné rezervaci. Také po architektonické stránce se snaží co nejvíce uchovat identitu místa. Hlavní myšlenkou bylo ponechat viditelné nosné prvky dřevěné konstrukce. Vnější svislé prvky (sloupy) vynáší nejen fasádu, ale celou stavbu a tvoří tak jako analogii ptačího hnízda z rákosí.

Konstrukce - materiály a struktura
Nosné konstrukce jsou převážně z trvale udržitelný zdrojů a recyklovatelných materiálů. Objekty jsou vybaveny pokročilými nízkoenergetickými a vysoce účinnými systémy. Dřevo bylo vybráno jako hlavní materiál nejen pro své technické vlastnosti, ale také kvůli příjemnému vzhledu, komfortu a symbolickému propojení se svým okolím. Dřevo je využito pro konstrukční prvky, na fasádách, obložení interiéru a řadu dalších architektonických prvků jako schody, nábytek, venkovní mobiliář vyřešení do nejmenšího detailu. Vizuální změny neošetřeného dřeva v průběhu času lze považovat za kvalitu a neoddělitelnou součást jedinečného přírodního prostředí. Výsledný objekt je symbiózou konceptu, konstrukce, materiálu, barev i textur umístěného v přírodní krajině.
0 komentářů
přidat komentář

Více staveb od Ravnikar Potokar arhitekturni biro