Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Atletický a fotbalový stadion Letzigrund
Neues Letzigrund-Stadion

Autor: Bétrix & Consolascio Architekten | Marie-Claude Bétrix, Eraldo Consolascio
Frei & Ehrensperger Architekten | Roland Frei, Lisa Ehrensperger
Statika: Walt + Galmarini AG
Adresa: Herdernstrasse 47, Curych, Švýcarsko | mapa
Web: www.stadionletzigrund.ch
Investor: město Curych
Realizace: 2005-07 Soutěž: 2004

Stadion Letzigrund, který se sportovcům otevřel v roce 1925, leží ve čtvrti Altstetten tři kilometry západně od centra Curychu. V roce 2006 byl stadion zbourán, aby mohl vzniknout nový svatostánek, který v roce 2008 hostil mistrovství Evropy ve fotbale. V současnosti stadion slouží jako domovská půda fotbalových klubů FC Curych a GC Curych a atletického svazu LC Curych. Kromě sportovních události (s kapacitou 25 000 diváků) se na stadionu příležitostně konají také hudební představení až pro 50 000 posluchačů.
Podoba nového stadionu vzešla z architektonické soutěže, v níž zvítězila dvojice místních ateliérů Bétrix & Consolascio a Frei & Ehrensperger. Celkové náklady se vyšplhaly na 125 milionů švýcarských franků. Veškerá stavební část se nachází pod západní tribunou, která postupně přechází do paprskovitého zastřešení ve zbývajících částech stadionu. Hrací plocha je zapuštěna do země, aby výsledná hmota nepřevyšovala okolní zástavbu. V suterénu západní části se nachází podzemní parkoviště, tělocvična, posilovny a technické místnosti. V přízemí je vstupní foyer, kanceláře a převlékací kabiny sportovců. V horním patře jsou kanceláře pro personál, management a kuchyně. V nejvyšším patře je pak restaurace s vyhlídkové lóže. V roce 2007 se jednalo o největší ocelovou konstrukci ve Švýcarsku. Oválnou střechu o ploše 22 000 m² vynáší 27 párů podpor z cortenového plechu.
Autor: Petr Šmídek, 04.06.17
Návštěvnost: 6296 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.