Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Komunitní centrum Diamond Island

Autor: Vo Trong Nghia Architects | Vo Trong Nghia
Spolupráce: Le Thi Anh Huyen
Adresa: Ho Či Minovo Město, Vietnam
Realizace: 2015 Užitná plocha: 1450 m²

Ostrůvek Diamond Island, jež tvoří skupina kondominií, leží na řece Saigon a sousedí s nově vznikajícím centrem Ho Či Minova Města. Aby byla volná plocha mezi postupně se rozrůstajícím developmentem co nejlépe využita, bylo vyprojektováno multifunkční komunitní centrum určené nejen místním obyvatelům, ale také zahraničním turistům, kteří sem přijíždějí z centra na lodích po řece. Osm velkých i malých bambusových pavilonů je rozmístěno v parku s bohatou vegetací, jenž leží u zmíněné řeky. Pavilony se využívají k nejrůznějším účelům, jako jsou večírky, bankety či propagační akce nebo konference – v budoucnu je s nimi počítáno také jako s restauracemi.
Dvě velké kupole jsou postaveny čistě z bambusové konstrukce a měří 24 m v průměru a 12,5 m na výšku. Konstrukci, jež je inspirována tradičními bambusovými koši na drůbež, byla postavena zručnými řemeslníky, kteří na místě proplétali každý jednotlivý bambusový prut. Šest menších čistě bambusových pavilonů má tvar deštníků o průměru 11 m a výšce 7 m. Konstrukce deštníku se v zájmu efektivity výstavby skládá vždy z dvanácti prefabrikovaných dílů.
Kupole velkých pavilonů je dvouvrstvá. Vnější vrstva střechy z došků vyčnívá před vnitřní jakoby košíkovou konstrukci, a vytváří tak hluboké okapy, jež chrání celou bambusovou konstrukci před prudkým sluncem a silnými dešti. Vnitřní prostor nepotřebuje navzdory stínicímu tvaru střechy pro denní aktivity žádné umělé osvětlení – světlík spolu s otevřeným obvodem dostatečně propouští rozptýlené denní světlo. Světlík slouží také k výměně horkého vzduchu z vrcholku kupole; vánek od řeky ochlazený třemi okolními jezírky vane skrze stavbu.
Navzdory užití řady tradičních metod stavění není cílem projektu reprodukovat nářečí, ale vytvořit udržitelnou architekturu zasazenou do současnosti. Aby tohoto záměru mohlo být dosaženo, je zásadní systematizace výroby a výstavby architektury z bambusu – výsledný projekt představuje propojení tradičního lidového umění se soudobou architekturou.
Zdroj: Autorská zpráva
Vložil: Kateřina Lopatová, 26.09.16
Návštěvnost: 13116 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.