Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Rekonstrukce a dostavba synagogy v Praze

Autor: znameniiii ARCHITEKTI | Juraj Matula, Richard Sidej, Martin Tycar
Adresa: Stroupežnického 32, Smíchov, Praha, Česká republika
Investor: Židovské muzeum v Praze
Projekt: 2001-02 Realizace: 2002-04
Zastavěná plocha: 540 m² Obestavěný prostor: 7050 m³

Smíchovská synagoga stojí na nároží ulic Plzeňské a Stroupežnického v těsné blízkosti nového obchodně-administrativního centra Anděl. Objekt sestává z vlastní synagogy - nemovité kulturní památky a z novostavby na místě sanovaného tzv. "šámesova domu". Zbývající část parcely zaujímá provozní dvůr.
Synagoga z roku 1863 byla v letech 1930-1931 přestavěna podle plánů architekta Leopolda Ehrmanna. Vývoj okolní zástavby a měnící se regulace ponechaly areál v izolaci, se dvěma volnými štíty.
Současná rekonstrukce odstranila dvorní přístavby a rehabilitovala skrytou boční fasádu. Hlavní loď synagogy byla restaurována a celá věnována depozitáři archivu Židovského muzea. Vložení demontovatelné ocelové konstrukce do památkově chráněného interiéru umožňuje jeho využití bez zásahů do historických konstrukcí a ponechává otevřenou možnost budoucího využití.
Stavba synagogy i její náplň působí v místě plném internacionální, prosklené architektury jako solidní sochařský objem. V tomto konceptu byla navržena dvoupodlažní zděná přístavba, která bude využita jako zázemí archivního depozitáře - administrativa a badatelny.
Reakcí na modernistický styl meziválečné přestavby synagogy jsou otvory vyřezané do dekorativní betonové plochy, kde se střídají vrstvy kameniva a hutného betonu. Odlišný úhel zadní části pozemku byl inspirací k motivu horizontálně ustouplých ploch fasád, přes roh ustupujících v parapetu a v nadpraží oken. Šikmé je i nadpraží oken. Klidné vrstvení prolévaného betonu a okenních žaluzií tak pokrývá lehce rozklížený objem, díky němuž získala stavba nenápadnou rafinovanost.
Projekt
Fotograf
Ester Havlová
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Jan Kratochvíl, 24.03.06
Návštěvnost: 58404 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.