Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
NOVY fullbanner
HLEDEJ v sekci     
ELADA – víceúčelové centrum Církve bratrské v Bystrém
Modlitebna Církve bratrské a mateřská škola v Bystrém

Autor: BITTNER architects s.r.o. | Oldřich Bittner, Klára Bittnerová
Adresa: Bystré 82, Dobruška, Česká republika | mapa
Web: www.elada.cz
Investor: Sbor Církve bratrské v Bystrém
Náklady: 20 500 000 CZK Projekt: 4/2011 - 2/2012
Realizace: 2012 - 2014


Víceúčelové centrum Církve bratrské v Bystrém – ELADA vzniklo na místě nejstarší modlitebny Církve bratrské v České republice – v obci Bystré v Orlických horách. Původní budova však v průběhu let ztratila na své autentičnosti a vykazovala nevyhovující technický stav. Vznikla tak příležitost ke změně přístupu k užívání církevní stavby – nová budova se stala otevřenou, multifunkční a nepřetržitě využívanou stavbou, která slouží nejen k duchovní činnosti, ale i veřejnosti mimo církevní společenství. V objektu se nachází mateřská škola, která významně zvýšila úroveň vybavenosti malé podhorské vesnice. V Eladě se konají koncerty, výstavy, přednášky, akce pro děti, slouží jako společenské a vzdělávací centrum, jehož význam již daleko přesahuje obec samotnou. Centrum Elada vzniklo bez jakékoli podpory z rozpočtů ČR nebo EU.
Elada tvoří okrajovou stavbu kompaktní obce. S dominantou – barokním kostelem sv. Bartoloměje se uplatňuje v dálkových pohledech. S tímto vědomím byl volen architektonický koncept - díky výrazné horizontalitě, použitým materiálům a okolní zeleni došlo k harmonickému začlenění do krajinného rázu. 
Konceptem řešení se stala centrální pozice nejdůležitějšího prostoru – sálu pro 150 - 200 osob, kolem kterého jsou rozmístěny další provozně a opticky propojené prostory a místnosti. Parametry sálu (velikost, tvar, proporce, světlo a akustika) umožňují pořádání bohoslužeb, společenských akcí, koncertů, přednášek i jiných scénických vystoupení, propojitelnost s okolními prostory umožňuje variabilní zvětšování kapacity.
Objekt je rozdělen do dvou provozních částí – modlitebny a mateřské školy. Navržené řešení umožňuje oba provozy dle potřeby a charakteru akcí variabilně propojovat.
Důležitým faktorem návrhu byly výhledy do krásné krajiny a propojení vnitřních prostor s okolní zahradou. Učebnu školky rozšiřuje letní střešní terasa.
Hmotové řešení objektu vychází s kompaktního objemu, který je podtržen částečně transparentním přetažením dřevěné fasády nad atiky. Jsou tak záměrně potlačeny výškové rozdíly jednotlivých objemů. Stavba se vyznačuje horizontalitou, která je zvýrazněna materiálovým řešením fasád.
Konstrukční systém stavby je navržen stěnový zděný, kombinovaný z ocelovým skeletem hlavního sálu. Stropy jsou z železobetonových dílců, atypické překlady a průvlaky jsou železobetonové monolitické, stejně jako hlavní schodiště. Šikmé střechy jsou tvořeny kompletními dílci. Fasády tvoří modřínový horizontální prkenný obklad kombinovaný s omítnutými plochami.
Vnitřní prostory byly opatřeny minerálními akustickými podhledy.
Důraz byl kladen na nízkou energetickou náročnost objektu. Zdrojem tepla jsou tepelná čerpadla, distribuce tepla je řešena kombinací podlahového vytápění a vícefunkčních otopných těles. Veškeré obvodové konstrukce splňují s rezervou kritéria pro pasívní stavby.
Zdroj: Autorská zpráva
Vložil: Kateřina Lopatová, 31.07.14
Návštěvnost: 34791 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
velmi mne zaujala celková koncepce stavby! petr 04.08.14 11:34
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.