Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Společenské centrum se synagogou

Autor: kister scheithauer gross | Susanne Gross
Spolupráce: Fritz Keuten, Matthes Langhinrichs, Stefan Schwarz, Paul Youk
Adresa: Weinhofberg, Ulm, Německo | mapa
Web: www.irgw.de/ulm
Investor: Israelitische Religionsgemeinschaft Württembergs
Náklady: 4 600 000 Euro Projekt: 2010-12
Realizace: 03.2011 - 12.2012 Soutěž: 11.2009
Užitná plocha: 1980 m²

Na počátku prosince byla v německé spolkové zemi Bádensko-Württembersko otevřena třetí nová synagoga po druhé světové válce. Stavba od kolínského ateliéru KSG leží v severní části Weinhfof naproti místu, kde až do Křišťálové noci stála původní synagoga. Dokončený čtyřpodlažní objekt (24m šířka, 16m hloubka a 17m výška) je o poznání kratší než autoři původně zamýšleli ve svém vítězném soutěžním návrhu.
Synagoga tvoří společně se židovským společenským centrem jeden kompaktní celek, jehož umístění na náměstí se odvíjí z pohnutých historických událostí. Synagoga, která byla během Listopadového pogromu v roce 1938 stržena, pomáhala utvářet celistvost náměstí Weinhof. Po druhé světové válce se pro vzniklou proluku našlo světské využití. Synagoga tak ztratila svoji dlouholetou a zažitou pozici v centru Ulmu. Nová budova, která vyrostla na novém místě v těsném sousedství původní synagogy, se chová jako solitér. Všechny potřebné funkce (foyer, synagoga, mikve, společenský sál, administrativa, učebny a školka) se podařilo umístit do jediné monolitické stavba. Jednotlivé místnosti jsou s výjimkou synagogy řazeny ortogonálně. Obřadní sál se natáčí kolem osaměle stojícího sloupu a navazuje na diagonální osu. Jihozápadní orientace synagogy směřuje k Jeruzalému. Diagonální umístění synagogy dalo vzniknout rohovému oknu s motivem Davidovy hvězdy. Místo k bohoslužbám pro 125 lidí (a horní galerie pro 40 žen) tak osvětluje ornament složený ze šesti set drobných otvorů.
Autor: Petr Šmídek, 10.12.12
Návštěvnost: 33415 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.