Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Kostel svatého Ducha v Klieversberg
Heilig Geist-Kirche am Klieversberg

Autor: Alvar Aalto
Adresa: Röntgenstrasse 81A, Wolfsburg, Německo | mapa
Web: www.kirche-wolfsburg.de
Projekt: 1960 Realizace: 12.8.1961 – 6.6.1962

Soubor sakrálních budov, na němž začal Aalto pracovat v lednu 1960, vychází z koncepce jeho soutěžního návrhu kostela do Dánska z roku 1958. Celý areál se skládá z kostela svatého Ducha, zvonice, fary, vikářství a mateřské školy. Prvně zmiňovaná trojice bíle natřených budov mezi sebou vytváří komorní náměstí. Jednoznačně nejpůsobivějším objektem celého areálu je kostel, který jako list přikrývá klenba vybíhající za oltářem a vrcholící nad vstupem. Vějířovitě se rozbíhající interiér kostela zvýrazňuje pětice dřevěných pásů kopírujících zaoblení stropu. Boční stěny s nepravidelně vykrojenými okenními otvory zapadají do skulpturálně ztvárněného interiéru. Organicky tvarovaná boční okna, která jsou umístěna v horní části bez možnosti přímého výhledu ven, se starají i dostatek přirozeného světla a zároveň neoslňující účastníky bohoslužby sedící v lavicích. Po pravé straně oltáře se nachází pětiúhelníková křtitelnice s lucernou, kterou lze zvenku vidět jako prosklenou věž proloženou pěti měděnými deskami. Zvonice se skládá ze dvou paralelních břitů spojených čtveřicí desek pro zavěšení zvonů. Farní úřad tvoří jednopodlažní objekt se dvěma biřmovacími místnostmi, velkým zasedacím sálem, schůzovní místností a kuchyní, které se všechny vějířovitě se rozvíjí kolem vstupního lobby. Faru představuje vyvýšená podlouhlá pravoúhlá stavba obsahující kanceláře a čtyři byty pro faráře, kaplana, předzpěváka a sestru. S projektem mateřské školy ležící na západě se začalo v roce 1962 a dokončena byla následující rok. Školku tvoří obdélníkové zázemí,  k němuž je připojené vějířovité křídlo čtveřice učeben.
Autor: Petr Šmídek, 27.01.13
Návštěvnost: 20558 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.