Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
LOGIN  (permanent)
User:
Password:
Lost password?
New user registration
archiweb
NOVY fullbanner
SEARCH   in      
Rekonstrukce domu typu Okál

Architect: Pavlíček Hulín architekti | Jaroslav Hulín, Šimon Jiráček, Jiří Pavlíček
Location: Braník, Prague, Czech Republic
Project: 2014 Completion: 2017
Built up area: 184 m² Site Area: 1000 m²

Návrh vychází z omezeného rozpočtu na stavbu. Hlavním motem návrhu je sjednocení nesourodých prvků domu. Tento koncept je aplikován jak v exteriéru, tak v interiéru. Obytný prostor je otevřen až k hřebeni, je prosvětlen novými vikýři a jeho stěny, stropy i podlaha jsou obloženy vzhledem k faktu, že dům je dřevostavba, borovicovou překližkou. Místnosti se zvýšeným nárokem na užívání (koupelna, kuchyně) jsou navrženy z bezúdržbových materiálů a v monochromatickém provedení.

Původní dům katalogového typu okál byl postaven v sedmdesátých letech minulého století. Produkce tohoto typu domu probíhala masově – jednalo se totiž o jeden z mála typových domů dostupných v socialistickém Československu.
Vzhledem k omezenému rozpočtu nedošlo při rekonstrukci k žádným podstatným stavebním změnám. Hlavním motem návrhu se proto stalo sjednocení výrazu jednotlivých nesourodých prvků. Tento koncept byl aplikován jak na interiér, tak i na exteriér budovy.
Návrh se zaměřil zejména na přeměnu podkroví. Přidané světlíky a stropy otevřené do štítu zajistily v interiéru více světla a prostoru. Prostor byl dále rozdělen na denní a noční část. Hlavní otevřený obývací prostor se rozprostírá mezi kuchyní na jedné straně a domácím kinem na druhé – vzájemně propojené velkou jídelnou. Noční část sestává z ložnice a šatny. Noční a denní část propojuje chodba, která vede rovněž do koupelny. Přízemí a suterén zůstaly bez zásahů.
Zdi a stropy interiéru jsou obloženy borovicovou překližkou pro zdůraznění dřevěné konstrukce domu. Podlaha je vyrobena z borovicových prken, tak aby ladila s materiálem stěn. Prostory s většími požadavky na údržbu, jako je kuchyň a koupelna, jsou navrženy v bezúdržbových materiálech s monochromatickou barevností.
Exteriér je sjednocen do elegantní bílé barvy s omítnutými zdmi a plechovou střechou, která sbližuje původně rurální charakter domu s jeho městským okolím. Dům je izolován minerální vlnou pro zajištění současných tepelných požadavků.
Source: autorská zpráva
Added by: Petr Šmídek, 27.12.17
Attendance: 7030 readers
Share: 
Send link to this page by email
Your name Your e-mail address
Message
Addresses  (comma separated)
Comments
Subject Author Date
Nejhezčí Okál Lucie 28.12.17 11:58
uchycení překližky hemenex 29.12.17 14:25
decentné arch. Jánoš 09.01.18 10:20
velmi pěkné Pavel Hlavizna 11.01.18 09:07
show all comments add comment
Job find
Actuals
Event calendar
arrow
January 2018
arrow
Daily news
e-SHOP
BLOG - last articles
Last comments
BLOG - last comments
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
All materials shown on this web site are subjected to copyright (No.121/2000 Sb.). Any publication or distribution of the content is forbidden without a written consent of the provider.
archiweb.cz uses news agency reports of ČTK, which stipulates all copyright. Any publication or distribution of the content from ČTK sources is forbidden without a written consent of ČTK.