Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Muzeum Tadeuzse Kantora
Cricoteka - Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora

Autor: Wizja Architects | Stanisław Deńko
NsMoonStudio | Piotr Nawara, Agnieszka Szultk
Spolupráce: Sławomir Zieliński, Tomasz Gomułka, Michał Marcinkowski, Marcin Kowalewski, Adam Wereszczyński, Marzena Surowiec-Dotoń, Monika Mackiewicz Łukasz Skorek, Karol Grec, Katarzyna Ceran, Bartłomiej Łobaziewicz, Ewelina Siestrzewitowska
Adresa: Nadwiślańska 2-4, Krakov, Polsko | mapa
Web: www.cricoteka.pl
Investor: Centrum pro dokumentaci díla Tadeusze Kantora
Realizace: 2014 Soutěž: 2006
Užitná plocha: 3567 m²

„Kdykoli se mi podaří udělat něco skutečně nového, je to složené z dobře známých prvků světa kolem nás. Fascinuje mě to jako svým způsobem perverzní, nepovolená nebo nepřijatelná operace a myslím, že to je jediný způsob, jak v umění vytvořit něco skutečně ojedinělého." T. Kantor

V souladu s Kantorovými tvůrčími vizemi není muzeum začleněno do okolí, ani charakter stávající budovy nenaplňuje její původní funkci; je navrženo jako vědomý kontrast formy a obsahu, který narušuje dosud nezajímavé okolí. Jeho hodnota tkví ve stírání hranic mezi vnitřním a vnějším, prostor je plynulý, sdílený. Smyslem tvůrčí činnosti není identifikace struktury s formou, ale spíše způsob, jakým komunikuje s okolím. Tvůrci, umělci, obyvatelé i návštěvníci, všichni jsou součástí procesu utváření prostoru, který se dá tvarovat pomocí vybraných objektů, struktur, prostředků a metod. Muzeum nemá sloužit statické prezentaci jednotlivých děl umělce, ale spíše být pokračováním jeho dynamické vize umění odpoutaného od konvencí a vyzdvihovat nejen jeho autonomní formu, ale celý tvůrčí proces, jenž stojí za vývojem umělce a jeho díla. Nově vzniklý prostor je připraven na „akci“.
Řeka Visla, její břehy a bezprostřední okolí hrají v této hře role objektů a rekvizit, jejich přítomnost na jevišti, díky odrazu v zrcadle na stropě, nabízí možnost kreativního využití. Od původní myšlenky využít celou parcelu bylo upuštěno, atak zůstala k dispozici pro pořádání představení, výstav a přehlídek, což rozšířilo vliv formy a jejího obsahu na urbanismus celého města. Přeměna charakteristického výjevu muže nesoucího na zádech stůl je symbolem „srážky" mezi hmotou, předmětem a lidskou bytostí, která skrze tvůrčí úsilí vynalézá nové formy, propůjčuje novému „kousku" smysl a poskytuje zpětnou vazbu v návaznosti na kombinaci myšlenky stvořitele a výběru materiálu.
Jednotlivé části nové budovy nevytvářejí obvyklý funkční pořádek, ale spíše vymezují hierarchii konkrétních částí. Dvě hmoty s rozdílnými funkcemi jsou viditelné z dálky a přitahují pozornost díky kontrastům, které vytvářejí. Jako veřejná budova má muzeum právo stát se charakteristickým, ne-li dominantním bodem městského panoramatu. Rozšířené vstupní části využívají přízemí i suterén | tomu, aby návštěvníky zapojily do „akce". Přístavba vypadá jako zabalený objekt s tajemnou strukturou odpovídající její funkci, která je skrytá pod obalem.
Konstrukce nové části komplexu využívá tradiční řešení, co se týká materiálu (ocel, železobeton, sklo) i statiky, a odvíjí se od myšlenky vytvořit venkovní „divadelní" prostor, který by zvyšoval vzájemné napětí mezi jednotlivými částmi a celkovým uspořádáním.
Wizja Architects
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Petr Šmídek, 30.01.15
Návštěvnost: 18596 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.