Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Hotel Habitat Sky

Autor: Dominique Perrault Architecture
Adresa: C/Pere IV 272-286, Barcelona, Španělsko | mapa
Web: www.habitathoteles.com
Projekt: 2000 Realizace: 2003-08
Výška: 115 m Počet pater: 31

Barcelonu můžeme “číst” jako horizontální město postavené na Cerdově šachovnicovém plánu. Barcelonu lze však také chápat jako vertikální město s architektonickými příklady jako “Sagrada Familia“, věže v olympijské vesnici a hlavně předměstí na svahu kolem Fosterovy telekomunikační věže a pohoří Tibidao. Tento způsob interpretace Barcelony nás dovedl k tomu vytvořit stavbu, jejíž základna bude vložena do horizontálního města, zatímco svislá část a vrchol budou vepsány do vertikálního města. Tato morfologie vytváří hru objemů, kde je “krychlová“ část upozaďována a funguje jako kontrapunkt k věži, kterou tvoří podélně rozříznutý hranol s jednou polovinou vysunutou k obloze. Natržením “dokonalého geometrické bloku“ vzniká přesun hmoty, který v sobě skrývá cit pro vkládání věže do horizontálního města.
Organizací základních forem vznikly referenční znaky celého domu: 25 metrů vysoký přístřešek ve smyslu lodžie poukazuje na věž; převislý výčnělek vytváří ve svislém panoramatu města “hřebínek“; krychle uskakuje zpět, aby mohlo vzniknout malé terasovité náměstí otevírající se směrem do Cale Lope de Vega. V nové oblasti Diagonal tak vznikl nový orientační bod s věží upínající se k nebi.
Slučování těchto městských znaků dává věži oprávnění, aby mohla architektonicky spolupůsobit na současný i budoucí kontext v této oblasti. Funkční uspořádání je logickým důsledkem architektonické situace stavby. Ve spodní část jsou umístěny aktivity spojené s pohybem a setkáváním jako např. hotelová lobby, restaurace, jednací místností, plavecký bazén a denní a noční bary. Hlavní část obsahující jednolůžkové pokoje, dvojlůžkové pokoje a apartmány se otevírají směrem k moři nebo horám s výhledem na Sagradu Familii.
Návrhy interiéru a atmosféra hotelu jsou založeny na velkorysých výhledech. Jako na velké plátno lze z každého pokoje shlížet na krajinu města. Tato stěna je spojena řadou menších obrazů v duchu televizní soupravy, která vytváří “zeď obrazů“. Výsledkem je budova oděna do brnění z hliníkových plátů s kruhovým perforováním (fasády s kruhovými otvory nakonec nahradily klasická okna, vnější forma připomínající sochu z Velikonočního ostrova a vnitřní provoz hotelu zůstaly beze změn - pozn.překl.). Ochranný plášť je neměnný: tvoří jej tlusté plechy anodizovaného hliníku – tuhé a korozivzdorné (nakonec byl použit zvlněný nerezový plech, který je z vnějšku navíc chráněný izolačním sklem – pozn.překl.). Jde o živý obvodový plášť, neboť si “hraje“ se světlem: na jedné straně se leskne, další strana je zastíněná, okraje věže jsou průsvitné, vrchol je neprůhledný a uzavřený, konec terasy je pilovitě ukončený.
Věž bude v siluetě Barcelony vyčnívat jako kovová jehla; živoucí a zdařilý “klenot“, s červenými, modrými a zelenými skly nahodile rozmístěnými po fasádě jako obří vitráž. V noci se věž promění v “městskou lucernu“, světelný symbol bulváru Diagonal.
Hotelový mrakodrap je prominentní stavbou ve městě. Ve smyslu vzpomínky a paměti toho, kdo využil služeb hotelu, i těch, kteří jen z dálky odhalili jeho přítomnost, by měla být identita mrakodrapu “nezapomenutelná“. Touha sem patřit a být součástí místních aktivit nás přivedla k myšlence vestibulu děrovaného veřejnou krajinou. Do hotelové lobby se vstupuje po krátké lávce nad zahradou, částí přírody expandující z nedalekého “městského parku“ na protilehlé straně Diagonal. Tento projekt úzce reaguje na způsob života ve zdejší městské čtvrti. Hotel se stane domovem, návštěvním bodem, místem se svěžím a moderním rysem v ustavičném rytmu.
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Petr Šmídek, 30.05.08
Návštěvnost: 66710 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.