Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Mezinárodní kongresové centrum v Katovicích
Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach

Autor: JEMS Architekci
Adresa: aleja Korfantego 35, Katovice, Polsko | mapa
Web: www.mck.katowice.eu
Realizace: 2015 Užitná plocha: 38948 m²
Obestavěný prostor: 388500 m³Mezinárodní konferenční centrum v Katovicích se nachází v těsném sousedství sportovní haly Spodek postavené v roce 1962, přičemž obě stavby ve své době znamenaly architektonickou i urbanistickou výzvu. Spodek (polsky 'talíř') je jedním z nejlepších příkladů polské moderní architektury a jednou z hlavních ikon (vytvořených architekty Maciejem Gintowtem a Maciejem Krasińskim), symbolem celého města i regionu Horního Slezska, je příkladem výjimečné architektury založené na jasných kompozičních principech, jejichž hodnota nesmí být žádnou novou výstavbou nijak narušena. Nově navrhovaná stavba však zároveň musí svým měřítkem i významem představovat to nejlepší nejen ve městě, ale celém regionu, usilovat o jedinečné, jasné a logické řešení začleněné do městské struktury ovládané stávajícími a plánovaný rozměrnými stavbami (Aréna Spodek, Slezské muzeum, koncertní sál NOSPR).
Základní myšlenkou projektu bylo přijít se svébytným objektem, který by splňoval nejen funkční požadavky, ale také navozoval příjemné klima pro městský život. Budova kongresového centra se svým nepřehlédnutelným tvarem integruje do městského veřejného prostředí pomocí osy spojující “čestné“ náměstí před arénou Spodek (rovněž hlavní dopravní uzel celých Katovic) a nejstarší městskou částí Bogucice. Tato spojnice je do projektu zakomponována dvěma způsoby: v podobě veřejného průchodu napříč vstupní halou kongresového centra (cesta je využívaná především během společenských událostí jako jsou veletrhy nebo výstavy) a ve formě venkovní cesty probíhající na střeše (zelené údolí), kterou lze celoročně využívat k pořádání venkovních událostí. Tato základní úvaha vedla k vytvoření stavby, jejíž hlavní motiv je soustředěn na střechu (zelené údolí) zakomponované do systému svahů s terénní rozmanitostí a spodního foyer využívajícího zborcený stop k vytvoření prostoru s jedinečným charakterem s negativním otiskem “zeleného údolí“. Takto ztvárněný objekt splňuje obě očekávání vyplývající z významu zakázky a zároveň potřeby umírněného okolí arény Spodek, která nadále zůstává dominantním prvkem v této části města.
JEMS
Architekci
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Petr Šmídek, 09.12.15
Návštěvnost: 19217 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.