Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
JAP
HLEDEJ v sekci     
Operní dům Kanton

Autor: Zaha M. Hadid
Spoluautor: Patrik S. Schumacher, Woody K.T. Yao
Spoluautor: Woody K.T. Yao
Adresa: 1 Zhujiang Xi Lu, Zhujiang, Tianhe, Kanton, Čína | mapa
Web: www.gzdjy.org
Investor: Zastupitelstvo města Kanton
Náklady: 200 000 000 USD Projekt: 2003
Realizace: 01.2005 - 08.2010 Soutěž: 2002
Užitná plocha: 73019 m² Plocha pozemku: 42000 m²

Budova opery v Kantonu, hlavním městě čínské provincie Kuang-tung, byla dokončena již v srpnu 2010, ale slavnostního otevření se dočkala až 26. února 2011. Autorkou návrhu je londýnská architektka Zaha Hadid, která na břehu Perlové řeky poblíž ostrova Haixinsha sloužícího k rekreaci dvanáctimilionové metropole, umístila velký koncertní sál s kapacitou 1800 diváků. Opera svým tvarem připomíná obří balvan, který byl po dlouholetém omílání v korytu Perlové řeky vyloven, aby se mohl stát černou perlou uprostřed mezinárodního finančního centra. Anonymní prostředí zaplněné čerstvě dokončenými mrakodrapy potřebovalo nějakou (nejlépe kulturní ikonu), podle níž by se odlišilo od desítek dalších čínských megapolí. Rychle rostoucí průmyslové město Kanton těžící především z blízkosti strategického přístavu Hongkong. Město při hledání nové ikony vsadilo po vzoru australského Sydney na netradiční stavbu operního domu a v roce 2002 uspořádalo mezinárodní soutěž, z níž vítězně vzešel návrh Zahy Hadid inspirovaný hladce obroušenými naplavenými říčními oblázky.
Objekt opery spočívá na mohutném soklu posazeném na umělé vodní hladině a je funkčně rozdělen do dvou hlavních hmot na hlavní hudební sál pro 1804 diváků a víceúčelový sál s kapacitou 443 sedadel. Hadid se snaží svoje návrhy organicky tvarovat, jako když si řeka svými proudy neodvratně přizpůsobuje krajinu. Slouží jí k tomu stavební program se seznamem vnitřních prostor, které obaluje komplikovanou ocelovou konstrukcí a pláštěm z černých žulových desek.
Poněvadž se většina kulturních událostí odehrává ve večerních hodinách, byl kladen velký důraz na způsob nasvícení celého objektu - rozzářená přístupová schodiště, rozjasněný foyer i osvětlení hlavního hudebního sálu připomínajícího hvězdy na noční obloze.
Budova opery je prvním z řady kulturních objektů v centru Kantonu, kde by poblíž Perlové řeky mělo brzy vyrůst také nové městské muzeum a knihovna s archivem.
Autor: Petr Šmídek, 28.09.12
Návštěvnost: 26599 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.