Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Malá scéna

Autor: Pavel Martinek
Adresa: Štefánikova ul., Zlín, Česká republika
Investor: Magistrát města Zlína
Náklady: 60 000 000 CZK Projekt: 2004-2005
Realizace: 09/2005-11/2006

Malá scéna (Společenský dům) byla postavena v roce 1937 podle plánů architekta Karfíka. V době vzniku byla svébytnou architekturou někde mezi industriální tradicí Zlína a konstruktivismem ruských avantgardistů. Má proto ve zlínské architektuře ojedinělou pozici neboť vedle Baťova pomníku a mrakodrapu to byla druhá stavba více oproštěná od zaběhnutého schématu a více vzhlížející k vzorům své doby. Prvotní podoba "odhmotněného zářícího domu pro odpočinek pracujících“ vycházela z původní náplně. Nacházelo se zde kino, v přízemí obchody a knihovna, v patře tělocvična a kavárna s kuželnou. Tělocvična a kavárna s kuželnou byla později zrušena zřízením umělecké školy. Ta si vyžádala vzhledem k velké světlé výšce vestavbu jednoho podlaží, čímž došlo k nenávratné ztrátě prosklené fasády v prvním patře. V přízemí docházelo postupně k živelným úpravám obchodních ploch, knihovna byla zrušena. Kino v polosuterénu bylo provizorně upraveno na divadlo.
Záměrem dnešní rekonstrukce byla obnova dolního sálu pro potřeby současného divadla a vytvoření víceúčelového sálu v přízemí s kavárnou. Zbývající část přízemí zůstala obchodní plochou. V patře se zatím předpokládá zachování školy, jejíž provoz nesměl být rekonstrukcí dotčen. Vlastní rekonstrukce školy a pláště ve 2np je zatím ve výhledu.

09/2005 – 01/2006
Konstrukce nové podzemní přístavby pro veškeré divadelní a technické zázemí. Přístavba je dvoupodlažní a z ulice je patrná kruhovými světlíky v trávníkové ploše. Bylo zde nutno vyhloubit kolmou jámu téměř 7m hlubokou odhalující přitom základy stávajícího objektu které bylo nutno mikropilotami podchytnout.

02/2006-11/2006
Proběhla rekonstrukce vlastního objektu, zahrnující divadlo v polosuterenu a nový komorní sál s divadelní kavárnou v přízemí. Na rozdíl od polosuterénu se v přízemí celá dispozice nově vytvářela na místě obchodů a jiných provozů které zde byly. Jádro dispozice tvoří dvě foyer, každé pro vlastní sál, vzájemně propojené původním schodištěm. Z dolního foyer je přístupný hlavní sál který byl nově designován sdk podhledem zakrývajícím nové rozvody vzduchotechniky. Sál slouží pro malé divadelní formy a filmové projekce.
Z foyer v 1np je přístupný komorní sál a divadelní kavárna. Kavárna je oddělena mobilní příčkou která umožňuje rozšíření kavárny do foyer při konání různých akcí a koncertů. Komorní sál je zamýšlen jako víceúčelový pro pořádání výstav, konferencí, pořádání různých divadelních představení a tance. Jeho variabilita je dána celoobvodovým závěsovým systémem, kterým se dá snadno měnit vzhled sálu na denní nebo studiový výraz. Součástí této etapy rekonstrukce byla rekonstrukce výloh v přízemí a římsy. U výloh byl zvolen princip maximálně blízké tvarové repliky při použití ditermálního zasklení.
Římsa byla rekonstruována do podoby v níž byla pouze v původních plánech. V roce 1937 byla navržena z vysouvacích látkových markýz, nakonec však tento systém nebyl dokončen a obvod římsy byl zaplechován. Během demontáže byly nepoužité markýzy dle možností repasovány v části nově vyrobeny.


> Zlín otevřel rekonstruovanou historickou Malou scénu [5.10.2006]

Literatura

Projekt
Stavební část
AMA Architekti s.r.o.
Zdroj: Autorská zpráva
Vložil: Martin Rosa, 12.12.08
Návštěvnost: 75836 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.