Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Rekonstrukce bytu v Praze

Autor: maura | Markéta Veselá
Adresa: Bubeneč, Praha, Česká republika
Projekt: 2005-06 Realizace: 2006

Navrhování a realizace interiérů je specifická činnost, kterou dobře zvládají jen ženy. Pravděpodobně je to způsobeno jejich analytickým přístupem. Ženy jsou praktičtější, svědomitější a pečlivější. Vzpomenete si například na jméno muže-architekta, jehož interiér je doveden k dokonalosti? Zato architektek se skvělými interiéry najdeme kolem nás mnoho - Evu Jiřičnou, Barboru Škorpilovou, Danielu Palubědovovou a brněnskou stálici Markétu Veselou. O tom, že se nejedná o žádné objevné zjištění, svědčí například meziválečná tajuplná spolupráce Le Corbusiéra s Charlotte Perriand nebo Miesova zapomenutá družka Lilly Reich. Interiéry umí navrhovat jen ženy.
Nevím, jestli toto investoři při výběru architekta svého bytu věděli, rozhodně však jejich volba byla správná. Architektka Veselá vzpomíná na práci na Ovenecké s láskou. S investorem si padli hned při první schůzce do oka. Stavebníkův budget umožňoval řešení a materiály, které patří k luxusním. Pečlivý promyšlený návrh sice na začátku realizace narazil na odbytou práci dodavatele stavebních prací, avšak moravští řemeslníci si dokázali s nezanedbatelnými nepřesnostmi poradit a dnes je vše dotaženo do nejmenšího detailu.
Když jsem společně s architektkou vstoupil do interiéru bytu poprvé, připadal jsem si jako "za zrcadlem". Obklopila mne vlídná vstřícná atmosféra. Žádný trendový minimalismus, nýbrž poctivá fungující modernost. Návštěvník je přirozeně naváděn do největšího prosluněného obytného prostoru, kde kuchyně přechází přes jídelnu plynule v obývací pokoj. Dvě křídla ložnic se zázemím se nacházejí na opačné straně dispozice. Zatímco mi architektka vysvětluje svůj prostorový koncept o modulaci 3, tak zaujatě procházím bytem po masivní podlaze z wenge (!!!), hladím travertin, kontroluji kvalitu omítek natřených sytou vínovou barvou a zanechávám své otisky na etno dýze nábytku. Následuje zástava srdce v koupelně obložené onyxem (!!!) (i na podlaze !!!) a asi pětiminutová hra s vypínačem osvětlení. Dětské pokoje jsou vymalovány žlutě a tmavá dýha nábytku dotváří jejich milý charakter.
Paní investorka podává kávu k jídelnímu stolu, ústřednímu prvku celé kompozice obytného pokoje. Nenacházím však při konverzaci slov a ponechávám ženy jejich hovoru o látkách a mlčky se nechávám unášet okolím. Snažím se najít nejvýstižnější slovo a zamlouvá se mi soulad. Tím hrozným germanismem gesamtkunstwerk. Vše je dokonalé, ale není to na obtíž. Naopak je to přirozené. Není toho moc, ani málo. Je to úžasné. Více žen v architektuře.

Literatura
 

Autor: Jan Kratochvíl, 07.09.06
Návštěvnost: 79731 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
kom SIR 14.09.06 09:40
Pěkné jitka jirásková 21.01.08 18:12
jo Dizi 23.01.08 14:33
rekonstrukce Tarčincová 11.02.08 20:42
to se povedlo Aucko 18.05.09 21:30
Více žen v architektuře Michal Just 19.05.09 01:11
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.