Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Hotel Saint-James

Autor: Jean Nouvel
Spoluautor: Yves Brunier
Adresa: Place Camille Hostein 3, Bouliac, Bordeaux, Francie | mapa
Web: www.saintjames-bouliac.com
Investor: Jean-Marie Amat
Náklady: 1 825 000 Euro Realizace: 1987-89
Užitná plocha: 4195 m²

Těžko říct, zdali mělo při projektování hotelu na předměstí Bordeaux v Bouliacu největší váhu okolní historické prostředí nebo Nouvelův původ z jihu Francie. Respekt k okolním kontextu je velmi výrazný, avšak jen stěží přiřadíme hotel Saint-James do směru regionalismu v soudobé architektuře. Nouvel si uchoval tvář impresionistického high-techisty i v tomto srdečním prostředí.
Hotel se nachází v těsné blízkosti historického centra vesničky, které dominuje kamenná věž kostela. Hotelové pokoje jsou orientovány k jihu s nádherným výhledem do údolí Garonny. Těsně pod hotelem byla založena vinice a pocit pravé jižní Francie nemá chybu.
Hotel tvoří čtyři třípodlažní budovy. Svou vnější formou upomínají na archetypy v okolí. Patra hotelu se neopakují, nýbrž jsou originální a každý z pokojů tak má specifický charakter. Zařízení pokojů je rurálně prosté a účelné - jsme na vinici.
Nouvel ve svém báječném textu o rozlišení a v jiném textu o Foucaultově rovině poznání poodhaluje pozadí svých ranných staveb. Vrcholem je pařížská Fondation Cartiér, avšak i v Bouliacu se setkáme s membránou na povrchu stavby, která má jiné rozlišení při pohledu z dálky a jiné při blízkém setkání. Nouvelem oblíbené zkorodované pororošty se zde objevily snad poprvé. Z dálky kompaktní budovy jsou zblízka velmi křehké a mají díky použitému obkladu fasády oku příjemný detail.
Původní projekt z let 1987-89 obsahoval hotel s 18 pokoji, rekonstrukci stávající restaurace, vytvoření bistra určeného pro mladší klientelu. Majitel hotelu v roce 1995 oslovil Nouvelův ateliér znovu. Dalšími prvky hotelu se staly venkovní bazén, letní terasa u restaurace a francouzská tradiční hospoda. Nouvel navrhl pro hotelové pokoje i originální židle a stoly. Minimalistická nerezová konstrukce židlí podporuje bílé látkové obláčky a provzdušňuje již tak čerstvěvzdušnou atmosféru celého hotelu.

Literatura

Autor: Jan Kratochvíl, 11.03.09
Návštěvnost: 62068 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.