Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
JAP
HLEDEJ v sekci     
Restaurace Boa Nova
Casa de Chá Boa Nova

Autor: Álvaro Siza Vieira
Adresa: Avenida Marginal, Leça da Palmeira, Portugalsko | mapa
Realizace: 1958-63

K zakázce na restauraci Boa Nova se Siza dostal díky působení v ateliéru Fernando Távory. Siza po dokončení studií zrealizoval v rodném Matosinhos tři domy, které se setkaly s pozitivním ohlasem. Na základě nich nabídl Távora, bývalý Sizův učitel, místo mladému architektovi ve svém ateliéru. Již na první zakázce - koupališti v Quinta da Conceicao - se však ukázalo, že Sizova osobnost vyžaduje velkorysejší přístup a Távora jej nechal pracovat na zakázkách samostatně.
Pro restauraci Boa Nova vypsal její investor soutěž, kterou kromě ateliéru Fernando Távory obeslal i další místní architekt - Francisco Figueiredo. Siza vzpomíná na okamžik, kdy během tipování místa budoucí stavby Távora za staveniště označil skalnatý útes s nádherným výhledem na otevřený oceán. Siza s kolegy byli zděšeni, poněvadž místo nebylo od přístupové cesty vidět, avšak lukrativní výhled s opodál stojící kapličkou a základy bývalého majáku mu dával za pravdu.
Sizův soutěžní návrh byl investorem vybrán jako vítězný. Po měsíci práce na projektu si však Siza uvědomil, že zvolený koncept není dobrý a vypracoval další varianty. Távora jednu z nich označil za nejlepší a ta se zrealizovala.
Siza přišel s myšlenkou horizontální střechy, jejíž hmota sjednotila dramatické linie skal a výslednou kompozici domu zklidnila. Nástup do domu je umístěn v patře a nabízí ihned po vstupu jedinečný panoramatický výhled na moře. Spodní podlaží rozděluje komunikační hala se schodištěm na část restaurace-jídelny a čajovny, která funguje jako kavárna. Kuchyně a zázemí restaurace je orientována do svahu a nenabízí zaměstnancům žádný výhled na oceán.
Restaurace Boa Nova představuje klasický gesamtkunstwerk, Siza designoval takřka vše. Za pozornost stojí zasouvací okna umožňující nerušený výhled, stejně jako nábytek a dřevěné obklady. Jak sám vzpomíná, během realizace domu se komplexně seznámil s tesařským a truhlářským řemeslem. Když v roce 1991 probíhala generální rekonstrukce domu, Siza k dílu přistupoval pietně jako k dílu jiného architekta-kolegy. I přesto, že některé ornamenty-obklady považuje dnes za nadbytečné, interiér zůstal zachován v původní podobě z 60. let.
Siza má k restauraci a jejímu místu silný osobní vztah. Byla to jeho první realizace se světovým ohlasem. V nedalekém kostelíku se o několik let později oženil a dodnes restauraci rád navštěvuje. "Když jste vyčerpáni stresem, můžete se na konci dne posadit v čajovně a vychutnat si pocit velkého klidu. Sledujete rybáře odplouvající na moře nebo vracející se do přístavu. Scenérie, které se nikdy neopakují."
Autor: Jan Kratochvíl, 04.05.11
Návštěvnost: 44598 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.