Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Manoel de Oliveira Cinema House

Autor: Eduardo Souto de Moura
Adresa: Rua do Arq. Viana de Lima, Porto, Portugalsko | mapa
Investor: Câmara Municipal do Porto
Realizace: 2002 Užitná plocha: 1476 m²

Dům filmu v Portu nechala postavit místní radnice k uspořádání a uchování díla filmaře Manoela de Oliveiry (*1908) - významné osobnosti světového filmu, pokládaného za předchůdce neorealismu.
Dům představuje výraznou změnu v architektonickém díle Souto de Moury. Snad to bylo ovlivněno specifickým stavebním programem - nejedná se ani o standardní galerii ani o rodinný dům. Dům byl navržen jako pocta kinematografii - nejdůležitějším prvkem interiéru je práce se světlem. Souto de Moura jednotlivé prostory osvětluje a přistiňuje pomocí clon, experimentuje s vedením světla do interiéru - dvě okna, jejichž ostění je velkoryse předsunuto před líc fasády, evokují filmařské kamery a svou hloubkou umožňují pozorovat zajímavé světelné scény během dne. V portfoliu Souto de Moury nenajdeme až do realizace Cinema House mnoho plastických kompozic. Byl stoupencem klasických ortogonálních dispozic, snad ovlivněných Miesem. Cinema House jakoby posunul jeho názor na architekturu k hravějším strukturám.
Dům s dvěma kamerami obsahuje knihovnu s filmovým archivem a malé auditorium. Formu "kamer" ovlivnil výhled na oceán. Na protější straně ulice stojící patnáctipodlažní bytové domy předurčily úhel natočení kamer. Silně ohraničené předurčené výhledy do exteriéru mají symbolizovat svět filmu, který realitu nepředstavuje komplexně, ale vyjímá z ní ty nejzajímavější momenty.

Literatura
 

Projekt
Fotograf
Ester Havlová
Autor: Jan Kratochvíl, 03.06.09
Návštěvnost: 58513 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
smutny osud.... tom truhelka 22.10.08 23:39
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.