Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Sizův architektonický ateliér

Autor: Álvaro Siza Vieira
Adresa: Rua do Aleixo 53, Porto, Portugalsko | mapa
Realizace: 1993-98 Zastavěná plocha: 3000 m²
Plocha pozemku: 3000 m²

Siza svůj ateliér navrhoval přibližně ve stejné době, kde byla dokončována jeho slavná škola architektury v Portu. Obě stavby jsou od sebe vzdáleny necelý kilometr, stojí stejně na jižním svahu nad řekou Douro a přece jsou v mnoha ohledech tolik rozdílné. Na první pohled již ve způsobu chování stavby ke svému okolí. Zatímco škola stojí v zeleni obklopena několika rušnými silnicemi, tak Sizův ateliér vyrostl mezi drobnými domky, které si stále uchovávají charakter původní rybářské vesnice. V prostředí přístavu, kde kotví lodě a rybáři na ulicích prodávají svoje úlovky, vyčnívá pětipodlažní administrativa jako nedobytná věž. Půdorys domu má tvar písmene U otevírajícího se atriem do údolí řeky Douro. Přízemí, které bylo původně zamýšleno ke komerčnímu využití, zastavuje kompletně celý pozemek o rozloze 3000 m². Další čtyři poschodí zabírají už jen střed pozemku a udržují si odstup vyžadovaný místními stavebními předpisy.
Kromě Sizy a trojice dalších neméně významných architektů mají v domě svoje kanceláře také týmy specialistů a inženýrů. Jednotlivá patra si architekti rozdělili podle věku. V nejvyšším patře domu sídlila až do roku 2005 architektonická kancelář Fernando Távory, který byl Sizovým i Mourovým učitelem a otcem moderní portugalské architektury. Pod ním měl svůj ateliér Álvaro Siza, následoval Souto de Moura a nejníže byl Rogério Cavaca. Suterén slouží z velké části jako archiv. Na každém poschodí pracuje 25-30 architektů. Podkovovitý půdorys umožňuje snadné předělení patra na dvě samostatné kancelářské jednotky. Půdorysy jsou si velmi podobné a odlišují se snad jen rozmístěním oken ve fasádě. Komunikace a obslužné provozy jsou umístěny ze severu. Na východní fasádě chrání okna masivní betonové markýzy. Odtud se nabízí pohled na centrum Porta, řeku Douro a uklidňující zeleň. Okna na západní straně jsou směrována na sever, aby jimi mohlo do interiéru vnikat rozptýlené difuzní světlo. Siza navrhl také interiér stavby. Jeho rukopis nese zábradlí, dveřní kliky, lampy a spousta dalších detailů. Siza při návrhu vlastního ateliéru pracoval s velmi omezeným rozpočtem, což se projevilo na skutečnosti, že detailům nebyla věnována taková pozornost, na jakou jsme zvyklí z jeho ostatních projektů.
Při naší krátké zastávce jsme byli přivítáni v Soutově kanceláři, Távorův ateliér byl již tou dobou mimo provoz a na hvězdné soupisce zvonků naopak přibylo jméno Leite Sizy, který je představitelem nastupující generace portugalských architektů.

Literatura

Autor: Petr Šmídek, 19.06.08
Návštěvnost: 39689 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
hrad Siza hetzer 19.06.08 17:35
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.