Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
NOVY fullbanner
HLEDEJ v sekci     
Kaple São Pedro

Autor: Paulo Archias Mendes da Rocha
Adresa: palác Boa Vista, Campos de Jordão, Brazílie
Realizace: 1987

Záměr byl od počátku jasný, propojit kapli s palácem a neumisťovat ji opuštěně někam do parku. Proto bylo rozhodnuto postavit ji hned vedle stávající budovy se vstupem orietovaným k přístupové esplanádě paláce a jižní opěrnou zeď. Navrhovaná poloha umožňila další vítaná opatření: jako privátní spojení slouží vybudovaný tunel vedoucí z obslužného schodiště jižního křídla paláce přimo do předprostoru sakristie. Kaple tak mohla být navržena a chápána jako «Annex» – přístavba k historické architektonické formě. Vzhledem k druhu stavby se nabízelo transparetní, pevné a křišťálově čisté tvarosloví inspirované vrcholky pohoří Mantiqueira. Kaple je – podobně jako osoba svatého Petra – vybudována pevně a jednoduše – i ve smyslu sakrálních budov – na jediné opoře.
autorská zpráva

Kaple stojí ve městě Campos de Jordão v blízkosti paláce Boa Vista postaveného jako zimní residence guvernéra São Paulo, která dnes slouží jako muzeum výtvarného umění. Od počátku bylo rozhodnuto, že by kaple měla být situována poblíž stávajícího paláce a vést s ním v dialog. Kaple spočívá na jediném masivním sloupu a sakrální prostor ho celý obtéká. Úzký počet použitých materiálů – beton, sklo a ocel – dodává stavbě na síle a jednoduchosti. Přes dvě patra vysoká skleněná fasáda se zrcadlí v přiléhajícím bazénu a vyhlíží ke vzdáleným vrcholkům Mantiquera. Kvůli rozdílným výškovým úrovním pozemku kaple při pohledu od paláce vypadá jako jednopodlažní.
Pritzker Prize Committee
Autor: Petr Šmídek, 26.01.07
Návštěvnost: 40972 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.