Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Univerzitní knihovna v Aveiro

Autor: Álvaro Siza Vieira
Adresa: Campus de Santiago, Aveiro, Portugalsko | mapa
Web: www.ua.pt
Realizace: 1988-95

Mám rád řád polic, mosazných štítků a bronzových lampiček, anonymních a intimních; lodní schůdky a úzké železné ochozy, kde může být hledání knihy výpravou - ne bez absence nebezpečí.
Moderní knihovna ztratila svou podkrovní atmosféru a také svou symbolickou hodnotu oslavovanou kupolemi, atrii a vysokými stropy. Ztratila atmosféru zlatého světla - zhmotnělého prachem ve vzduchu - přicházejícího z neočekávaně vysokých oken, stále však neposkytujících dobré osvětlení a doplněných malými zelenými lampičkami.
Vše se stalo praktickým, ergonomickým, hygienickým, uzákoněným v Neufertovi, uniformně osvětleným, police na knihy jako utržené vagóny opuštěného vlaku, čalounění, které je omyvatelné a pohodlné.
Ale "něco" se vytratilo.
Návrh knihovny v Aveiro vyjadřuje hledání "něčeho", ale není sto to objevit…
Álvaro Siza

Sizova knihovna v Aveiro byla ovlivněna Aaltovou knihovnou ve Viipuri (dnes Vyborg) z roku 1935. V exteriéru působí knihovna expresivním dojmem - železobetonová konstrukce je zahalena do obkladu z cihel a vápence. Monumentální nástup přes odvážnou markýzu by možná dával tušit, že podobná exprese nás čeká i v interiéru, avšak to je omyl. Vnitřní prostor knihovny je vznešený a praktický s velkou mírou lidskosti a pochopení funkce. Knihovna v Aveiro je jednou z vzácných budov, ve kterých uživatelé přirozeně nacházejí své místo a užívají prostor nenuceně a bez zábran. Na jedné straně knihovna funguje jako lapidární čtyřpodlažní sklad knih, jehož regály dodávají interiéru rytmus, na straně druhé je vnitřní prostor traktován stoly pro osm čtenářů, jenž přísný řád knihovny oživují. Řád vnitřnímu prostoru také dodává přiznaný konstrukční skeletový systém a tři atria. Siza do těchto pevných struktur zasouvá intimní prostory pro čtenáře, které v reále fungují jako alkovny s rozdílnou a proměnlivou atmosférou. V interiéru je vše uspořádáno kolem střední osy. Dostatek světla přivádějí kuželové světlíky usazené do zakřiveného stropního podhledu. Podlouhlý prostor knihovny s nádhernými průhledy připomíná díky symetrii a řazení okenních otvorů sakrální prostor chrámové lodi. Siza je na materiály v interiéru skoupý - vystačil si s dřevěným masivem, omítkou, jen tu a tam si zaakcentuje mramorem. I díky tomu se v knihovně dobře koncentruje na práci.
úryvky z monografie Álvaro Sizy od K.Framptona

Literatura

Autor: Jan Kratochvíl, 08.08.09
Návštěvnost: 43803 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.