Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Des Moines Public Library

Autor: David Chipperfield
Spoluautor: Herbert Lewis Kruse Blunck Architecture
Adresa: 1000 Grand Avenue, Des Moines, USA | mapa
Web: www.desmoineslibrary.com
Realizace: 08.04.2006 Soutěž: 2001
Užitná plocha: 13520 m²

Knihovna je nedílnou součástí nového parku Western Gateway. Zdejší městská část aktuálně prochází rozsáhlou přestavbou a knihovna s parkem se stanou hlavními body urbanistické asanace Des Moines. Knihovna svým umístěním na východním konci parku funguje jako spojnice mezi parkem a centem Des Moines. Na jednu stranu reaguje na městský blok, ale současně se rozpíná do parku, vplouvá do okolní krajiny, formuje vnější prostory a dopřává návštěvníkovi pocit jako by byl v parku zatímco si uvnitř pročítá knihu. Gateway Gallery je místem pro různé aktivity. Částečně formuje veřejnou cestu vedoucí skrz budovu a posiluje její charakter mostu mezi městem a parkem a ještě víc promíchává hranici mezi parkem a knihovnou.
Administrativa a servisní služby jsou umístěny ve východním křídle. Regály s knihami jsou uspořádány takovým způsobem, aby člověk mohl neustále vidět do parku a vytvářel se tak pocit otevřenosti a transparence. Kromě publikací knihovna také nabízí vzdělávací část, dětský koutek a konferenční křídlo s kavárnou vytvářející místo pro plnohodnotný veřejný život. Dvoupatrová betonová konstrukce spočívá na podzemním parkovišti a je kompletně obalena do sklo-kovového energeticky úsporného pláště. Mezi dvě skleněné plochy je vložena měděná síť snižující průnik slunečního záření a tepla dovnitř. V dlouhodobé perspektivě tento plášť značně sníží energetické náklady. Tato měděná síť je jediným stínícím prvkem, který zároveň zajišťuje ničím nerušený výhled do parku. Nepatrné proměny (moiré efekt) odehrávají se na povrchu panelů se postaraly o uniformní a přesto neustále se proměňující fasádu zdůrazňující organický tvar stavby.

Literatura

Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Petr Šmídek, 16.08.06
Návštěvnost: 62454 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
Z letadla Jan Růžička 17.08.06 09:38
... petr.cagas 25.06.09 20:30
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.