Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Historické muzeum římského umění

Autor: Rafael Moneo
Adresa: Calle de José Ramón Mélida, Merida, Španělsko | mapa
Web: museoarteromano.mcu.es
Realizace: 1980-86

Na konci vlády Římského impéria byla Mérida nejdůležitějším městem ve Španělsku. Z ruin minulosti dnes vystupují jen divadlo a aréna. Nedaleko těchto monumentálních pozůstatků se nachází také muzeum. Primárním záměrem projektu bylo postavit muzeum, které by nabízelo obyvatelům Méridy možnost znovunabytí ztracené přítomnosti římského města, na němž bylo vybudováno město nové. A co víc, ze samotného projektu je cítit snaha připomenout si a vyvolat římskou minulost: aniž by se muzeum uchylovalo k pouhé citaci římské architektury, tak se snaží návštěvníkům nabídnout obraz, jak vypadala Mérida v římském období. Primární touha projektu přiblížit se římskému světu je uspokojena doslovným přejmutím římských konstrukčních systémů a ne pouhým tvaroslovím a charakterem. Římský konstrukční systém masivních zděných nosných zdí vyplněných betonem dal tomuto účelu vzniknout budově, v níž konstrukce stěn poskytuje formální podporu architektuře - architektuře zdí, kde klíčovou roli hraje úloha intervalů, proporcí a otvorů. Systém paralelních zdí je vyhlouben pomocí obřích oblouků vytvářejících možnou perspektivu hlavní lodě, která je zároveň hlavním prostorem vystavujícím nejcennější kousky ze sbírek muzea. Průsvitný bílý mramor historických relikvií tak může být viděn v dialektické souhře s materiálem přítomných zdí a přirozeným osvětlením vstupujícím do muzea skrz střešní světlíky, a které podněcuje dialog mezi uměleckými pracemi a zdmi. Krypta pod muzeem jasně prokazuje záměr odhalit přítomnost dávného římského města.
Stavba získala v roce 1994 cenu Manuel de la Dehesa pro nejvýznamnější veřejnou budovu postavenou ve Španělsku mezi lety 1983-93. Tuto cenu uděluje Ministerstvo výstavby podporované státem společně s Radou architektonických sdružení ve Španělsku.

Literatura

Autor: Petr Šmídek, 25.05.09
Návštěvnost: 40157 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.