Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
ARKEN
Muzeum moderního umění

Autor: Søren Robert Lund
Adresa: Skovvej 100, Ishøj, Dánsko | mapa
Web: www.arken.dk
Realizace: 1994-96 Soutěž: 1988

Stavba Muzea
Muzeum moderního umění Arken vzniklo na základě architektonické soutěže připravené Kodaňským hrabstvím v roce 1988. Vlastní stavba muzea začala kolem zkraje roku 1994 a v březnu r.1996 bylo muzeum zabírající 9200m² slavnostně otevřeno. Když Architekt Søren Robert Lund navrhl muzeum, bylo mu pouhých 25 let. V době kdy vyhrál soutěž byl ještě studentem Dánské Královské Akademii krásných umění.

SRL si stanovil tři hlavní principy formující architektonickou vizi muzea:

1. Muzeum by mělo být umístěno do krajinného prostředí a půdorys by měl být založen na charakteristických krajinných konturách a liniích.

2. Muzeum by mělo reflektovat fakt, že je blízko vody a tak formálním tvaroslovím odkazuje na loď. Kromě toho se forma odvolává do historie krajiny - k faktu, že muzeum je umístěno na umělém laloku souše, kde voda dříve bývala.

3. Muzeum by mělo být flexibilní v jeho uspořádání za účelem zahrnout nejrůznější kulturní aktivity a vyjít vstříc různým změnám požadavků pro jednotlivé výstavy.

Krajina
Arken se s jeho charakteristickými hroty, hranami a plachtovím skulpturálně napřimuje vzhůru z ploché syrové krajiny Strandparkenu s jejími příkopy a jezery. Muzeum je situováno na hraně moře s výhledem na městskou siluetu Kodaně. Budova ztělesňuje setkání plochého pozemku a vysokých městských staveb. Arken se zde noří do písku a připlouvá vzhůru na výšinu s jeho charakteristickým plachtovím.
Søren Robert Lund navrhuje lokalitu - poblíž pláže a Ishøjského přístavu. Volbou vlastní architektonické formy a výběrem materiálů - beton, ocel a sklo - je stavba v jednotě s neupraveným přírodním prostředí.

Loď
Architektura Arkenu se odhaluje jako příběh. Vracející se příběh muzea je loď. Zvenku stejně jako zevnitř fragmenty částí a elementů lodě vytváří přístavní atmosféru. Jako na skutečné lodi, veškeré konstrukce jsou viditelné. Dokonce několik opakujících se ornamentů - šrouby a matice byly převzaty z přístavní architektury. Tvar Arkenu nicméně nevychází pouze z lodě. Ve skutečnosti to vypadá spíše jako loď částečně otevřená. Ale umístění na přímořském okolí stavbu připodobňuje loď uváznutou na mělčině jen několik metrů od moře.


Půdorys

Obrysy Arkenu směřují v rozdílných směrech do okolní krajiny. Stavba se otevírá ven a svírá návštěvníka ještě dřív než dosáhne hlavního vstupu. Veškeré části muzea se zdají jakoby pokračovaly dále do krajiny, tím se zahlazuje hranice mezi stavbou a jejím okolím.
Uvnitř stejně jako venku, obrysy muzea a krajiny pracují v harmonii. Hlavní obraz krajiny je opakován v půdoryse muzea. Muzeum je organizováno kolem dvou břitů - os, které se protínají ve Strandparkenu. Jedna osa je tvořena Ishøjským přístavem a silnicí jdoucí skrz lesy podél pláže (Skovvej), druhá navazuje na pobřežní pásmo. Tudíž velká galerie - The Art Axis je souběžná s přístavem, zatímco centrální červený průchod - červená osa sleduje pobřežní pásmo. V půdorysném plánu muzea se neobjevuje sjednocující soudržný tvar. Spíše pozůstává z různých částí, z nichž každá má svůj individuální tvar.


Vnímání

Architektura Muzea moderního umění Arken je plná dramatických kontrastních přechodů mezi rozlehlými otevřenými galeriemi a malými intimními prostory, mezi prostory s nepravidelnými úhly a výstředními formami a naproti tomu tradičními pravoúhlými sály.
Architektura muzea přitahuje pozornost sama na sebe. Zakřivené a nakloněné stěny, posuvy a překrývání ploch, speciální světlo, viditelné konstrukce a na některých místech nápadné barvy. To vše podněcuje všechny lidské smysly vyžaduje zažít stavbu naplno. Cesta muzeem dá člověku dobrý pocit ze smyslově pojatých stavebních kvalit.

přeložil: Jan Májek


Zdroj: originální prospekt The Architecture of ARKEN
Vložil: Jan Kratochvíl, 18.07.09
Návštěvnost: 41658 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.