Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Charitní dům sv.Mikuláše v Ludgeřovicích

Autor: Ateliér Filandr | Václav Filandr
Adresa: Ludgeřovice, Česká republika
Investor: Charita Hlučín
Realizace: 2001

V obci Ludgeřovice na jejím západním okraji v blízkosti komunikace, která spojuje Ostravu a Hlučín, byl na přelomu19. a 20 století postaven kostel s farou, hospodářskými objekty (stodola a stáje) a hřbitovem. Vše v režném zdivu z červených ostře pálených cihel, které mají ve Slezsku svou tradici. Kostel a faru se i posledních 50 let dařilo uchovat běžnou údržbou ve slušném stavu. Dva hospodářské objekty "socializmus" dovedl málem až k demolici. Po r.1989 tyto objekty dostala do své péče Charita Hlučín. Záměr vystavět v těchto objektech Charitní dům bylo řešením, jak tyto objekty zachránit. Objekty jsou chráněnou kulturní památkou.

Sanační práce
V hospodářských objektech od 50tých let sídlil kzv. komunál a objekty byly bez pravidelné údržby. U těchto objektů bylo nutno podbetonovat základy, stáhnou objekty ocelovými táhly v úrovni základů a stropu nad přízemím, hloubkově přespárovat stávající zdivo a chemickou cestou zabránit vzlínání půdní vlhkosti. Dále byly vzniklé svislé trhliny ve zdivu "sešity" ocelovými kotvami.

Rekonstrukční práce
Pro současné využití jsou do objektů vestavěny tři podlaží a oba objekty jsou spojeny komunikačním krčkem. Severní objekt obsahuje v přízemí chráněné dílny, kapli, v 1. a 2. patře jsou umístěny místnosti pro dlouhodobé pobyty "vozíčkářů" . Jižní objekt má v přízemí kanceláře vedení, kuchyň a jídelnu (společenskou místnost), v patrech jsou umístěny pokoje s příslušenstvím a kuch. koutem pro obyvatele. Spojovací krček obsahuje schodiště s lůžkovým výtahem.
Objekty jsou ve své hmotě nezměněny, jsou zachovány původní otvory a vytvořeny nové, nově jsou vytvořeny i vikýře, které tvarově i materiálově odpovídají době vzniku objektu.
Filosofie dostavby je podřízena stávajícím dvěma objektům, které spojuje. Plášť vestavby je kompletně prosklen, takže se jeví nehmotně a umožňuje průhled na bývalé venkovní fasády obou objektů. Stropní konstrukce dostavby se původních fasád dotýkají jen v místech komunikačního propojení tak, aby byl maximálně umožněn pohled na původní fasády.

Materiálové řešení
Vestavěné ocelové stropy s betonovou zálivkou, spojovaí krček je v ocelové konstrukci, krovy jsou dřevěné.
Režné zdivo je doplněno novými klinkery z Nansdorfu (MPK Vansdorf), střecha je z tm. šedé břidlice (Richter-Pizzaras). Výplněmi otvorů jsou ocelové okna a dveře s přerušeným tepelným mostem v barvě černošedé zasklené čirým dvojsklem a dřevěná eurookna s tmavě zeleným nátěrem. V komunikačním krčku jsou dřevěné dveře s dubovou dýhou, podlahy keramika Prima Cotto, stropy sádrokarton bílý. Opěrné zídky a sloupky plotu jsou z klinkerů, brána a branka z kovaného železa. Podlahy ve dvou stávajících objektech - Marmoleum a keramika.

Poznámka: Díky obrovskému úsilí ředitelky Charity Hlučín, ing. M. Porubové, a díky důslednému investorskému dozoru ing. K.Obluka a ing. K. Přikryla se povedl projekt beze zbytku realizovat v dobré kvalitě.


Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Martin Rosa, 25.07.06
Návštěvnost: 52341 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.