Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
City Lofts Wienerberg, parcela E West

Autor: Delugan_Meissl Associated Architects | Roman Delugan, Elke Delugan-Meissl
Adresa: Hertha-Firnberg-Straße 10, Vídeň, Rakousko | mapa
Náklady: 12 000 000 Euro Projekt: 2002
Realizace: 04.2002-05.2004 Užitná plocha: 5313 m²
Zastavěná plocha: 977 m² Plocha pozemku: 4670 m²

Wienerberg City - je typickým příkladem „aktuálního investorského urbanismu” (Robert Temel), který se nespoléhá pouze na dostatečné spojení s veřejnou hromadnou dopravou, ale také architektonické promíšení, které má rychle vyrostlé městské čtvrti pomoci zacelit skok v urbanistickém růstu. Tomu se zde věnovali nadmíru. Už při vymýšlení jmen jednotlivých parcel jako Esplanade, Sky Loop nebo City Loft byla navozována velkoměstská atmosféra. Fuksasova administrativní věž Twin Tower z roku 2001 se sice snažila dodržovat architektonickou stopu, ale svoji urbanistickou úlohu zcela vypustila a ocitla se tak jako ojedinělá stavba na ztraceném místě. Sedm dalších parcel bylo věnováno obytným stavbám. V severní řadě Wienerberg City stojí dvě výškové obytné věže od Coop Himmelb(l)au, jedna od Delugan_Meissl stejně jako od Alberta Wimmera, před nimi pak tři bloky od Coop Himmelb(l)au a Atelier 4, poté pokračuje škola, blok od Cuno Brullmann a Delugan_Meissl. Obě poslední stavební části mají výsadu nezastavěné plochy na jižní straně. Na západ, jih a východ je areál uzavřen třemi obytnými stavbami od Gert Mayr-Keber, Helmut Wimmer a Günter Lautner.
Parcela E West - od Delugan_Meissl se od svých sousedních staveb ve vídeňské čtvrti Wienerberg liší nejen funkčně. Program pro City Lofts tvoří mateřská školka, kanceláře, pracovny a bytové jednotky. To všechno je vtěsnáno do osmi podlaží se světlou výškou 2,38 m. Další z podmínek bylo vytvořit specifický nový druh bydlení vysoké kvality a variability. Architektům nestačilo pouhé naskládání stropů jednotlivých pater nad sebe bez jakýchkoliv vnitřních souvislostí, ale vytvořili prostorovou spleť vytvářející neustále odlišné pracovní a obytné prostředí. Světlá výška obytných místností byla zvýšena na 3,38 m, zatímco na sever obrácené ložnice a pracovní místnosti byly postaveny nižší. Toto výškové zónování ve spojení s komplexním systémem přístupových chodeb má za následek neobvyklé velké množství typů bytů (celkem 47 variant): od garsonky, přes byty rozehrané o půl patra až po mezonetové byty. Na severní fasádě jsou oddělené od bytových jednotek celoprosklené pásy sloužící pro kanceláře nebo jako hobby-boxy a zbytek stěny tvoří okna ve tvaru písmene L vedoucí do ložnic. Jižní průčelí tvoří lodžie. Meandrovitě se kroutící zábradlí lodžií z černých fotovoltaických článků cituje prostorový příběh odehrávající se uvnitř domu.
Zdroj: Gabriele Kaiser, Architekturzentrum Wien
Vložil: Petr Šmídek, 03.05.10
Návštěvnost: 66557 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.