Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
JAP
HLEDEJ v sekci     
Dům s pečovatelskou službou

Autor: Riepl Riepl Architekten | Johannes Kaufmann
Adresa: Höchsterstraße 30a, Dornbirn, Rakousko | mapa
Web: dornbirn.at/einrichtungen/gem_991.shtm
Investor: Stadt Dornbirn
Náklady: 12 000 000 Euro Projekt: 2003-05
Realizace: 2004 - 09.2005 Soutěž: 2002
Užitná plocha: 7164 m² Zastavěná plocha: 2066 m²
Plocha pozemku: 12171 m² Obestavěný prostor: 28330 m³

Jednoduchá hmota s jemným probarvením a jasně akcentovanými zářezy: svazky oken jsou potlačeny fasádou - podobně syté a tmavě zbarvené, ale nikoliv nudné a saténové, ale lesklé. Okna sahají téměř k podlaze (francouzská okna), což umožňuje také sedícím nádherný výhled do parku. V podstatě klidná fasáda je rozřezána vysoko položenými parapety v části se společnými terasami, připomínajícími úzké, ale ostře definované zářezy, které vytvářejí živou hru světla a stínu.
Tři horní patra jsou položená na ustoupené skleněné základně, což vytváří dojem budovy vznášející se nad zemí. Tedy žádná nepřekonatelná překážka, volný prostor může volně protékat pod budovou, zachovávajíc návaznost a pokračování parku. Přízemí je důsledně otevřené. Obsahuje hlavní společné prostory a poskytuje štědré chráněné volné plochy. Výklenek obíhající budovu umožňuje pobývat venku i v případě nepřízně počasí. Rozlehlá plocha lesklé betonové základny odráží světla hluboko dolů a poskytuje širokou platformu pro rozmanité aktivity.
Základní záměr – uspořádané krátké vzdálenosti, prostorová úspornost, přehlednost a prosvětlenost s důrazem na otevřenost, komplexnost a proměnlivost. Vedle jednoduchého ekonomického designu, celkový koncept svou jednoduchou lehkou prefabrikovanou stavební konstrukcí rovněž umožňuje rychlý stavební vývoj – jak budovy tak všech obvodových zdí.

Článek vznikl ve spolupráci s GA Brno, kde v těchto dnech probíhá výstava o díle Riepl Riepl Architekten s názvem Room to move.
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Petr Šmídek, 05.05.09
Návštěvnost: 60178 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.