Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Hotel Puerta América - přízemí, 5 - 11. poschodí

Autor: Ron Arad, Kathryn Findlay, Richard Gluckman, Marc Newson, John Pawson
Adresa: 41 Avenida de América, Madrid, Španělsko
Web: www.hotelpuertamerica.com
Projekt: 2004 Realizace: 2005

John Pawson, jehož jméno se proslavilo díky dokonalým interiérům obchodů Calvin Klein, se ujal ztvárnění vstupní části hotelu. V lobby panuje zenový duch. V osmimetrovém travertinovém korýtku poklidně bublá voda a tmavé dřevěné židličky vybízí hosty k odpočinku. V interiéru ze světlého dřeva a travertinu nenaleznete nic, co by vás mohlo vizuálně rušit. Ostrých kontrastů, šikmých stěn a pestré barevnosti si návštěvník hotelu užije do sytosti v následujících patrech. Do podoby přízemí promluvili ještě Christian Liagre a Marc Newson. Prvně zmiňovaný navrhl bar a restauraci Lágrimas Negras kombinující moderní prvky se španělským folklórem. Bujné ornamenty baru kontrastují s puristickým vybavením. Na druhé straně lobby navrhl Marc Newson bar s názvem Marmobar, který tvoří šest metrů dlouhý pult z jediného kusu mramoru, hliníkový obklad stěn plynule přecházející do stropu,  fasáda s výhledem je prosklená až k podlaze a sedací nábytek pochází od B&B-Italia. Newson s Nouvelem jsou jediní, kteří mohli do hotelu nahrnout víc než jednu jeho část (kromě baru také ubytování na 6. patře).
Dvojice módních návrhářů ze Sevilly Victorio & Lucchino zaplnili páté poschodí nevkusem a kýčem. Svoje návrhy pestrobarevných oděvů se pokusili přenést do architektonického prostoru, kterému u vstupu dominuje mramorová sfinga. Červeně nalakovaná výtahová lobby a hotelová chodba na šestém poschodí je příspěvkem Marca Newsona. Ložnici od koupelny v pokojích dělí jen posuvná příčka. Newson vsadil na kombinaci studených a teplých materiálů. Sedmé poschodí ovládl duch sedmdesátých let v podání Rona Arada, který arogantně dodává: „Nejdete do hotelu, aby jste se tam cítili jako doma. To jste stejně tak dobře mohli zůstat doma.” Kathryn Findlay a Jason Bruges vytvořili u výtahového lobby interaktivní světelnou instalaci reagující na pohyb hostů. Měkké bílé křivky se propisují i do chodby a hotelových pokojů. Vana je od pokoje oddělena pouhým závěsem. Deváté patro navrhl Richard Gluckman, americký architekt proslavený hlavně svými muzejními stavbami. Do hotelu Puerta America vyrukoval s heslem “absence umění”. Prázdné niky ve stěnách ze světlomodrých nebo žlutých akrylátů vyzývají každého z hostů k umístění vlastních exponátů. Koupelna je kontrastně obložena žulou. Javier Mariscal a Fernando Salas složili v jedenáctém patře poctu popkultuře. Veselou barevnost a neuvěřitelné koláže materiálů nakonec zachraňuje kvalitní nábytek.

Literatura

Autor: Petr Šmídek, 01.06.06
Návštěvnost: 78323 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.