Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
NOVY fullbanner
HLEDEJ v sekci     
Expo 58 - restaurace Praha

Autor: František Cubr, Josef Hrubý, Zdeněk Pokorný
Adresa: Letenske sady 1500, Holešovice, Praha, Česká republika
Web: www.eurorscg.cz
Realizace: 1957-58 Soutěž: 1956

1956 - v létě byla na projekt pavilónu vypsána užší architektonická soutěž, kterou vyhráli architekti Cubr -  Hrubý - Pokorný ze Státního projektového ústavu pro výstavbu měst a vesnic v Praze.
1958 - československá účast na Světové výstavě v Bruselu měla zásadní význam - naše země se vrátila zpět do civilizované Evropy.
1959 - československá vláda rozhodla, aby byly obě stavby v Bruselu demontovány a přemístěny do Prahy - pavilón byl sestaven v areálu výstaviště v Královské oboře a restaurace na hraně Letenských sadů.
1960-90 - slouží jako restaurace, ale téměř po celou dobu není významněji opravována
1990-97 - restaurace se stala objektem postprovatizačních spekulací, nebyla využívána a téměř zchátrala
1997 - restauraci získává fa A.I.V. a zahajuje rekonstrukci
2000-01 - ministerstvo kultury rozhoduje o protestech památkářů proti rekonstrukci. Památkáři záměru vytýkají, že zachová jen vnější podobu stavby, ale zcela změní její vnitřní uspořádání. Zásadní rozhodnutí přislo již v době ukončování rekonstrukčních prací.
2001-15 - po rekonstrukci slouží jako sídlo reklamní agentury Euro RSCG.

Československá expozice na Světové výstavě v Bruselu v roce 1958 získala v celkovém hodnocení v mezinárodní soutěži zcela mimořádně a nečekaně nejvyšší cenu "Zlatou hvězdu" a dalších třináct významných ocenění. Nejvyšší ocenění bylo uděleno na základě vysokého hodnocení nejen použité nové techniky v konstrukci demontovatelných pavilónů (ocelová kostra) v kombinaci skla s plastickými hmotami, ale také pro dokonalý interiér tvořený originálním nábytkem, uměleckými díly a užitkovými předměty. Českoslovenští architekti Expem 58 ukázali světu, že po ideologických zásazích padesátých let, tedy po vnuceném socialistickém realizmu, jsou schopni navázat na světovou úroveň meziválečné československé architektury.
Vzhledem k tomuto mimořádnému úspěchu bylo rozhodnuto o přenesení staveb této expozice do Prahy. Výstavní pavilon a stojan Kaplanovy turbíny byly znovu postaveny na pražském Výstavišti, plzeňská restaurace v Letenských sadech v Praze a Makovského plastika Nový věk před bránou Brněnských veletrhů. Na podzim roku 1991 výstavní pavilon vyhořel a později byl celý zbourán. Plzeňská restaurace na Letné se proměnila v kancelář reklamní agentury, takže z celého úspěchu Čechů na Expo’58  zbyl pouze stojan Kaplanovy turbíny a plastika Nový věk.

ČTK, 2001 - Ministerstvo pro místní rozvoj potvrdilo platnost stavebního rozhodnutí o přestavbě restaurace Expo 58 na kanceláře. Rozhodnutím, proti němuž už není odvolání, tak ukončilo dlouhotrvající dohady o legálnosti a správnosti stavebních úprav významné památky, která je zapsaná spolu s centrem Prahy na listinu světového kulturního dědictví UNESCO.
"Vítáme toto rozhodnutí a jsme rádi, že se celá záležitost definitivně vyřešila. Kdybychom měli trvat na tom, že tam bude restaurace, tak je místo obnovené památky dodnes ruina," řekl novinářům starosta Prahy 7 Tomáš Dub.
Ministr kultury Pavel Dostál loni v květnu zrušil rozhodnutí magistrátních památkářů, kteří souhlasili s přestavbou budovy pro administrativní využití. Investor a majitel objektu společnost A.I.V. však již mezitím přestavbu dokončil a zkolaudoval. Loni na podzim ji předal novému nájemci a Expo 58 má do roku 2015 sloužit jako sídlo reklamní agentury.
Především z iniciativy kanceláře senátora Václava Fischera napadl loni magistrátní odbor výstavby stavební povolení vydané odborem výstavby Prahy 7. Argumentoval tím, že je-li zrušeno povolení památkářů, má být zrušeno i stavební povolení. Proti tomu se ale odvolal stavebník k ministerstvu pro místní rozvoj a uspěl.
Restaurace Expo 58, jejímiž autory jsou František Cubr, Josef Hrubý a Zdeněk Pokorný, byla součástí československého výstavního pavilónu na světové výstavě Expo 58 v Bruselu. Restaurace byla vydražena v malé privatizaci, několikrát změnila majitele a velmi rychle chátrala. Současný vlastník objekt získal v roce 1997. Podle dřívějšího vyjádření A.I.V. stály úpravy Expa na 60 miliónů korun.


Autor: Petr Šmídek, 08.01.06
Návštěvnost: 80117 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
Rekonstrukce Expa 58 RoBertino 15.06.08 15:32
...Oni chtěli napsat "dekonstrukci"...ne "rekonstrukci"!... šakal 15.06.08 16:35
Seuper Úžasňák 26.04.14 13:40
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.