Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Umělecká a výstavní síň v Bonnu

Autor: Gustav Peichl
Adresa: Friedrich-Ebert-Allee 4, Bonn, Německo | mapa
Web: www.kah-bonn.de
Realizace: 1986-1992

Koncept
Koncept umělecké a výstavní síně spočívá na širokém kulturním pojmu, který zahrnuje mimo kulturní a umělecké historie také obory vědy a techniky. Budova má za úkol zviditelnit duchovní a kulturní vývoj národů a jejich mezinárodní význam, a podpořit dialog mezi kulturními, uměleckými a duchovními osobnostmi, stejně jako z oboru politiky. Konají se zde výstavy, kongresy, divadelní a hudební představení, filmové projekce a přednášky. Výstavní plocha o velikosti 5600m² umožňuje současně konání až pěti putovních výstav různých velikostí. Fórum - multifunkční prostor pro diskusi a přednášky až s pěti sty sedadel, je dalším možným místem k pořádání výstav.

Architektura
Uměleckou a výstavní síň navrhl vídeňský architekt Gustav Peichl jako osobité stavební dílo a styčné centrum, k němuž se z architektonického pohledu hodí i obsahový koncept. Podstata spočívá na myšlence flexibilního užívání celku. Za téměř 96m dlouhou fasádou čtvercové stavby leží 10m hluboká obslužná zóna s kancelářemi, dílnami, depozitářem, knihovnou a třemi výstavními galeriemi. Vnitřní čtverec se dále člení na foyer, velkou halu, atrium a fórum. Výstavní koncept nabízí systém malých, středních a velkých prostorů, které mohou být variabilně užívány a dovolují výstavu jakkoliv formovat. Umožňují stejnou měrou provést výstavy velké (4 000m²), výstavy střední velikosti (700-3 000m²) i intimní kabinetní výstavu (100-300m²). Výstavní jádro a kolem uspořádané servisní plochy jsou velikostně a výškově rozděleny tak, aby vznikl proměnlivý prostorový účinek, který se dá různými osvětlovacími metodami ještě více variovat. Tři světelné kužely mají signalizovat akord (trojzvuk) výtvarného umění - architektury, malířství a sochařství. Navíc se starají o osvětlení výstavních prostorů a pozměnění ortogonálního systému místností. V interiéru spočívají věže na sloupech. Zatravněná střecha, pátá fasáda domu, je využívána jako veřejně přístupný prostor pro výstavy soch o ploše kolem 8 000m². Kubická hmota zachovává zastavovací linii zadanou sousedícím Umělec- kým museem. 16 tmavě natřených ocelových sloupů podél uliční fasády Friedrich-Ebert-Alle stvrzuje stavební linii a symbolizují německé spolkové země. Společně se třemi výraznými světlíky na střeše propůjčují domu svoji nezaměnitelnost a vytváří tak poutač mezi administrativními budovami vládní čtvrti.
"Ve vnějším výrazu stavby jsem nechtěl dosáhnout žádné napodobeniny s pocitem oslnivosti, provizornosti nebo shluku bonmotů. Pro mě bylo důležité docílit trvanlivosti a jednoduchosti při co největší zdrženlivosti, zároveň však nepopřít právo stavby na sebeurčení. Utváření vnitřku se řídí úlohou zadání a účelem musea." Gustav Peichl

Historie
17. října 1949 - kulturní referenti města Bonn přizvali četné umělce k diskusi o vybudování Kunsthalle v Bonnu.
25. květen 1977 - spolkový kabinet se vyjádřil, že v "centru kulturního ducha" (výstavní síni) vidí jasný koncept hodný hlavního města. Bylo zamýšleno, že stavbu převezme spolkový stát společně se spolkovou zemí a ta pak bude plnit úlohu "na úrovni státní reprezentace".
od 1981 - díky angažovanosti bonnských občanských iniciativ "Förderverein Kunsthalle Bundeshauptstadt Bonn" a "Mehr Kunst für Bonn" pokračoval projekt zdárně kupředu.
13. červen 1984 - spolkový kabinet se rozhodl vybudovat novou výstavní halu na pozemku Friedrich-Ebert-Allee/Walter-Flex-Strasse (společně s městským uměleckým muzeem od Axela Schultese).
prosinec 1985 - byla vypsána architektonická soutěž na Uměleckou a výstavní síň tehdejší Německé spolkové republiky. Ta se omezila na 35 účastníků ze soutěže na sousední Umělecké museum v Bonu a pět přizvaných architektů ze zahraničí.
3/4. červenec 1986 - porota vyznamenala 1.cenou vídeňského architekta Gustava Peichla. 2.cena získal Josef Paul Kleihues a 3. architektonické kanceláři von Gerkan, Marg + Partner.
17. říjen 1989 - spolkový kancléř Helmut Kohl položil základní kámen
18. prosinec 1989 - zakládací smlouvou byla založena stejnojmenná společnost s ručením omezeným (Kunst- und Austellungshalle GmbH). Ředitelem společnosti byl jmenován Wenzel Jacob.
2. leden 1990 - do funkce zakládajícího intendanta byl povolán Pontus Hulten
27. duben 1990 - ustanovena kurátorstorská rada Umělecké a výstavní síně, které se skládá ze zastupitelů spolkových zemi. Předsedou kuratoria je Oscar Schneider.
12. září 1990 - Richtfest (májka), doba výstavby: říjen 1989 až duben 1992
4. květen 1992 - předání uživateli
19. červen 1992 - otevření stavby

Technická data
Půdorysná plocha 96 x 96m; plocha podlaží 32.033m²; kubatura 156.833m³; výstavní plocha 5610m²; střešní zahrada 8000m²; výška budovy 12m; výška střechy 10m; výšky kónických světlíků 25, 20, 16m; celková výška včetně světlíků 35m; fasáda vápencový obklad; sloupy ocel Cor-Ten; forum 934m²; televizní studio 62m²; výstavní a víceúčelové místnosti 740m²; sklady a depozitáře 1925m²; dílny 887m²; správa 1054m²; foyer 914m²; kavárna a restaurace 275m²; knihovna čítá 20.000 veřejně přístupných svazků; vedoucí projektu: Martin Kohlbauer; náklady 127 mil. DM.Autor: Petr Šmídek, 17.07.14
Návštěvnost: 44346 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.