Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Květinářství Wild at Heart

Autor: Future Systems | Jan Kaplický
Adresa: 49a Ledbury Road, Notting Hill, Londýn, Velká Británie
Realizace: 1997 Užitná plocha: 60 m²

Fasáda obchodu s květinami v londýnské čtvrti Notting Hill se nápadně odlišuje od klasického pojímání výloh v Londýně, což jsou jen velké skleněné plochy v ocelových nebo betonových rámech. Kaplického fasáda je namísto toho inspirována ztvárněním obchodů meziválečnou modernou, jaké mohl vidět ještě jako mladý architekt v Praze nebo mnohokrát zveřejňovaných návrzích obchodů Wells Coatese z dvacátých a třicátých let 20. století. Nicky Tibbles, majitelka květinářství Wild at Heart, už ve stejné čtvrti vlastnila jeden nadmíru dobře navržený obchod od Piers Gougha. Pro nový větší obchod hledala trochu formálnější výraz. Jak říká Angus Pond, spolupracovník ve Future Systems, měli „vytvořit pro květiny elegantní módní prostředí.”
Výsledkem byl jednoduchý bílý interiér, který vyzdvihne nádheru barev každé z květin. Namísto toho, aby byly květiny vystavovány tradičně v kbelících po mnoha svazcích, jsou zde květy umístěny ve zvlněných kaskádovitých policích, do nichž byly vestavěny nádoby s vodou. Nosnou konstrukci zohýbaných polic tvoří na bílo lakované MDF desky. V suterénu se nachází přípravna a další zázemí obchodu. Aby i sem mohlo nerušeně proudit denní světlo, byl hned u vstupu odstraněn kus podlahy. Tento otvor překlenuje vstupní most, který po obou stranách chrání dvě zakřivená zábradlí. Mezi police s květinami byly zakomponovány další dva prvky: sedačka ze světle žlutého plastu a pokladna. U stropu zavěšený projektor vysílá na zadní stěnu prodejny různé obrazy květin.
K nejpůsobivějším částem projektu bez pochyby patří skleněná deska, která byla vysazena před původní fasádu. „Chtěli jsme vytvořit něco nového a ne osadit klasicky zarámované sklo,” vysvětluje Pond. Tento prvek působí jako přesazena tabule skla, která okamžitě dává vědět, co je zde nové a co staré. Sklo je ze zadní části nalakováno, přičemž uprostřed zůstalo transparentní organicky tvarované okno.
Na závěr zůstala vstupní rampa z hliníku, která ukončuje celý tak výjimečný obchod. Překlenuje nově vytvořený otvor do suterénu a stojí v opozici ke všem konvenčním vstupům do obchodů v okolí. Upomíná také na rané projekty Future Systems, jako například rekonstrukce bytu Deyana Sudjiće z roku 1983, a zároveň je úvodem pro vstupní tunel Comme des Garçon v New Yorku, který následoval o rok později.

Poznámka: Zběsilost v srdci (Wild at Heart) je název filmu Davida Lynche z roku 1990.

Literatura

Zdroj: textová zpráva
Vložil: Petr Šmídek, 31.12.05
Návštěvnost: 104118 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
jen tak... oazka 05.01.06 14:23
jen tak.. Martin Franěk 05.01.06 15:00
to Martin oazka 06.01.06 08:16
to Martin oazka 06.01.06 08:19
re Martin Franěk 06.01.06 09:32
wild at heart no more exist fatul 31.01.06 21:32
invence jirka 07.04.07 16:23
Kam se podělo? Katka Harazimová 11.06.07 18:16
...No, co by?... šakal 12.06.07 00:14
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.