Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Obchodní dům Peek & Cloppenburg

Autor: Gottfried Böhm
Adresa: Tauentzienstrasse 19, Berlín, Německo
Web: www.peekundcloppenburg.de
Realizace: 1993-95

Obchodní dům stojí v sousedství Tauentzienpalast, jedné z nejpodařenějších obchodních staveb 20. let navržené architekty Bielenberg a Moser, a obchodnímu domu KaDeWe od Schaudta z roku 1906/07 přestavěného v 50. letech architekty Soll. Objem šestipodlažní hmoty tvoří dvě fasády, které monumentálně a zároveň dekorativně rámuje betonový konstrukční systém. Ten je tvořen z prefabrikovaných dílů, kde ve spodní části překlenují sloupy výšku 23 metrů. Tyto betonové sloupy se v pátém poschodí zalamují a ustupují dvakrát o 1,5 m nazpět, aby napodobily staré valbové střechy popř. se svojí hmotou přiblížily KaDeWe v městském prostoru. Vnitřní fasádu stavby, jejíž nosnou kostru představuje předpjatá želbet. konstrukce, tvoří jednoduché zasklení na výšku celého patra. Před ní a mezi sloupy visí opona z oceli a zvlněného skla. Ta je šikmě zavěšena (v horních partiích ještě kolmě) a vystupuje do 3 metry do ulice jako přístřešek. Vzájemné pronikání vertikální betonové struktury a skleněné stěny (které má propůjčit nadnárodnímu oděvnímu domu individuální a symbolický výraz) působí s přihlédnutím ke kontextu a napjatosti místa v oblasti nakupování urbanisticky i architektonicky uspokojivě.
Autor: Petr Šmídek, 22.07.05
Návštěvnost: 52845 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.