Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Het Oosten

Autor: Steven Holl
Spoluautor: Rappange & Partners Architecten
Adresa: Sarphatistraat 410, Amsterdam, Nizozemí | mapa
Web: paviljoen.hetoosten.nl
Investor: Woningbouwvereniging Het Oosten
Projekt: 1996-98 Realizace: 1.1999 - 9.2000
Zastavěná plocha: 330 m²

Drobná přístavba k historické budově Singel Gracht (bývalého spolkového skladiště zdravotnického materiálu) stojí na břehu kanálu DeSingel. Budova v současnosti patří holandské firmě Het Oosten, která se zaměřuje na výstavbu sociálních bytů. Newyorský architekt měl možnost rekonstruovat celý areál (4645 m²) od domovního zvonku, přes svítidla až po novou vnitřní dispozici. Nejmarkantnější část projektu vychází z kombinace Mengerovy houby (prostorový fraktál jehož půdorys, řez i pohledy vypadají stejně. Jde o trojrozměrnou mřížku s nekonečně velkým povrchem, ale nekonečně malým objemem) s notovým zápisem Mortona Feldmana (newyorský skladatel, který komponoval naprosto odlišným způsobem než bylo do té doby zvykem. Velmi často používal mřížky místo notového papíru). Původně byly dřevěný můstek, lavičky a cypřišové stromy v okolí pavilonu zamýšleny jako nový městský veřejný prostor. V současnosti se však dají jen pronajmout pro různé svatby, konference a podobné akce. Děrovaný pavilon stojí na základech podzemního automatického parkovacího systému pro 48 aut. Provozní místnosti pavilonu (schodiště, sklady,...) byly vtěsnány do prostoru mezi vnitřní a vnější perforovanou zdí. Koncept "Patterns in a Chromatic Field" vepsaný do pravoúhlé "houby" je v interiéru oživován odrazy denního světla od barevných mezistěn. Naopak v noci se pavilon projevuje víc navenek. Po tmavé hmotě stavby pluje barevná mřížka Feldmanovanovy partitury.
Autor: Petr Šmídek, 11.11.09
Návštěvnost: 54106 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.