Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
NOVY fullbanner
HLEDEJ v sekci     
Hlavní sídlo Rakouského automotoklubu
ÖAMTC-Zentrale

Autor: Pichler & Traupmann Architekten | Christoph Pichler, Johann Traupmann
Spoluautor: Johanna Maria Priebe
Adresa: Baumgasse 129, Vídeň, Rakousko | mapa
Web: www.oeamtc-autoreisen.at
Investor: Österreichische Automobil-, Motorrad- und Touringclub
Projekt: 2013 Realizace: 2015-16
Užitná plocha: 20027 m² Zastavěná plocha: 9325 m²
Plocha pozemku: 14913 m² Obestavěný prostor: 161133 m³

V průběhu uplynulého století se rakouská architektura dokázala mnohokrát oprostit od zkostnatělého mocnářství. Od počátků hnutí Secession přes poválečný akcionismus až po dnešní dozvuky dekonstruktivismu. Nové sídlo ÖAMTC (Rakouský automobilový, motorkářských a cestovatelský klub) ležící na vnitřním obchvatu Vídně dává svou futuristickou formou jasný signál, že jsme vstoupili do 21. století. Když projíždíte vídeňskou čtvrtí Erdberg po dálnici Alt Simmering, působí ÖAMTC jako mimozemské vozidlo. Předsazený skleněný plášť napomáhá ve zlepšení akustické bariéry před sousední rušnou komunikací. Barevné noční osvícení podporuje dynamiku celého objektu, v němž pulsuje život a mobilita od sklepa (autoopravna) až po střechu (vrtulníky). Kromě lávek pro pěší a dlouhých nájezdových ramp pro automobily se na střeše nachází trojice přístavních ploch pro helikoptéry.
Dopravní klub ÖAMTC sdružuje více než dva miliony členů z celého Rakouska a kromě dopravního zpravodajství nabízí také pomoc při automobilových poruchách a provozuje leteckou záchrannou službu. Tato pestrá nabídka služeb určila výslednou podobu nové správní budovy a dispečinku ÖAMTC. Na svislou komunikační osu jsou napojené různé funkce od autoopravny v suterénu, přes zákaznické centrum v parteru a kanceláře ve vyšších podlažích až po dispečink záchranné služby v nejvyšším patře. Stavba sloužící převážně motoristům působí sama jako obří dopravní prostředek vznášející se na šikmých sloupech nad okolními průmyslovými halami. Hvězdicovitě uspořádaná dispozice je dalším dokladem efektivnosti a rychlosti celé organizace. Dalším důležitým prvkem byla celková transparentnost a přehlednost, kdy kolemjdoucí vidí hluboko do jádra objektu a zákazníci mohou přes skleněnou stěnu pozorovat automechaniky při opravě jejich vozidla.
Autor: Petr Šmídek, 26.10.17
Návštěvnost: 5450 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.