Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Zastupitelský úřad ČR ve Vilnusu

Autor: lennox architekti | Markéta Smrčková, Jindřich Starý, Tomáš Starý, Jiří Stejskalík, Michal Schwarz
Adresa: Birutės g.16, Žverynas, Vilnius, Litva | mapa
Web: www.mzv.cz/vilnius
Investor: Ministrestvo zahraničních věcí ČR
Projekt: 04/2001–10/2003 Realizace: 08/2002-06/2004
Soutěž: 01/2001–02/2001 Zastavěná plocha: 805 m²
Plocha pozemku: 3690 m² Obestavěný prostor: 9180 m³

Spolupráce interiér: Qubus Design
Výtvarný projekt: Jan Kadlec  - nerealizováno
Generální dodavatel: PSJ Holding, a.s
Profese: IPK, s.r.o.; SIAL, s.r.o; ing. Vít Hušek; SIL, s.r.o.; ELPRO, s.r.o, TERRA; FLORIDUS; JIMI CZ, s.r.o., GITY, a.s.

foto: Andrea Thiel Lhotáková
Pozemek se nachází v rozvíjející se rezidenční čtvrti Žverynas, v meandru řeky Neris, v západní části hlavního města Litvy, Vilniusu.
Prostorové a hmotové řešení je odrazem funkčního dělení areálu. Hlavní dvoupodlažní budova v přední části pozemku zastupuje reprezentační a administrativní funkci, podélná hmota protažená do zahrady sdružuje veškeré typy bydlení. Důraz byl kladen na vytvoření různých  kvalit a kategorií vnějších i vnitřních prostorů odpovídajících odlišným funkcím, tedy naplnění reprezentační funkce zastupitelství a zároveň poskytnutí dostatečného soukromí pro bydlení.
Umístění objektů na parcele sledovalo zachování veškeré kvalitní zeleně. Podražení podélné hmoty (objekt je na nohách) uvolňuje zahradu a opticky  výrazně zvětšuje pozemek. Hlavní budova je rozdělena horizontálně na administrativní patro a reprezentační přízemí, v  rámci pater jsou pak jednotlivé funkční podskupiny sdruženy do bloků od sebe oddělených „světlíky“. /diplomatický, vojenský, hospodářský úsek, konzulární oddělení/.
Světlíky přivádějí světlo do středu dispozice, propojují obě patra a zároveň spojují objekt se exteriérem. V podélném objektu jsou kurýrní pokoje, byty a rezidence odstupňovány narůstajícím standardem a zvyšujícím se soukromím do hloubky pozemku. Jednotlivé typy bydlení jsou svázány hmotou prvního, ložnicového patra. Mezonetové byty jsou řešeny inverzně, s obytnou částí v horním patře nástaveb, se soukromím teras umístěných nad pozemkem. Rezidence zahrnuje společenské obytné přízemí, rozšířené v suterénu o saunu s relaxačním prostorem, ložnicové patro a soukromý obytný prostor /pracovnu/ s  terasou a výhledem na řeku. Oba objekty jsou plně podsklepeny.
Projekt
Fotografie
Andrea Thiel Lhotáková
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Petr Šmídek, 28.09.17
Návštěvnost: 3487 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.