Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Nadace Thomase Shütteho / Sochařská hala v Neuss
Thomas Schütte Stiftung / Skulpturenhalle Neuss

Autor: Thomas Schütte
Spoluautor: RKW Architektur +
Adresa: Lindenweg, Neuss- Holzheim, Německo | mapa
Web: www.thomas-schuette-stiftung.de
Projekt: 2011-14 Realizace: 2016
Užitná plocha: 700 m²

Nejnovějším přírůstkem v areálu umělecké nadace Hombroich je výstavní budova pro německého sochaře Thomase Schütteho. Oválný dům, který ze severu přikrývá zemní val, leží mezi bývalou raketovou základnou NATO a souborem cihlových domů od dánského sochaře Pera Kirkebyho. Přes silnici se nachází betonový obelisk 'Begiari' od Eduardo Chillida, který tento baskický sochař dokončil rok před svou smrtí.
Thomas Schütte, který je hlavním autorem oválné výstavní haly, architekturu nikdy nestudoval, ale již v 80. letech navrhl ledový pavilon pro 'documenta 8' v Kasselu. Od té doby postavil přibližně pět prázdninových domů a obyvatelných instalací. K realizaci byl přizván zkušený místní ateliér RKW Architektur +, který společně s Thomasem Schütterem v průběhu tří let přišel s celkem čtyřmi variantami. Nakonec zvítězil pracovní název 'krabička sirek s brambůrkem' připomínající Duchampovy instalace ready-mades. Schütter musel schválit nejen výslednou podobu, ale také každý detail stavby včetně konečné podoby vypínačů a elektrických zásuvek.
Objekt je primárně určený k vystavování soch, neboť si autor nepřál vrtání otvorů do zakřivených obvodových stěn z pohledového betonu. Schütter v celém areálu Hombroich postrádal dostatečně velký prostor pro sochy, které podle něj nemohou v Heerichových malých kostkách vyniknout. Kromě oválného sálu v přízemí se v muzeum nachází kancelář pro kurátora, pokladna pro prodej lístků, knihovna a především rozlehlý archiv ukrytý v podzemí. Muzeum provozuje Schütteho nadace, která bude spravovat sbírky i po umělcově smrti.
Autor: Petr Šmídek, 14.09.17
Návštěvnost: 5703 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.