Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Dům s pečovatelskou službou

Autor: Alena Šrámková Architekt
Adresa: nároží ulic Loretská a Mayerova, Horažďovice, Česká republika | mapa
Projekt: 09/1998 - 04/1999 Realizace: 4/2001 - 12/2002
Soutěž: 05/1998 Zastavěná plocha: 650 m²
Plocha pozemku: 1764 m² Obestavěný prostor: 6562 m³

Místo určené ke stavbě neleží v historickém centru, ale naopak tam, kde se město rozšiřuje v obytné sídliště. Lokalita je neutěšená, nese znaky běžné sídlištní zástavby a je jenom velké štěstí, že v těsném sousedství stojí rodinné domy a mateřská školka. Záměrem autorů bylo vybudovat přívětivý a obytný objekt s poněkud zvýšeným standardem vnitřních prostorů i povrchových materiálů. Novostavba by měla doslova potěšit ty, kteří opouštějí prostředí, na které jsou zvyklí, a přecházejí do nového - cizího a také do nové cizí společnosti.

Nový dům je navržen ve dvou samostatných objektech, které hmotově odpovídají nízkým pavilonům sousední školky. Objekt A respektuje zastavovací čáru Mayerovy ulice a spolu s objektem B vytváří vnitřní uzavřené nádvoří, které je od vedlejší budovy Telecomu odděleno betonovou zdí s lavicí.

Nádvoří je oproti úrovni okolního chodníku sníženo o 90 cm a terén v okolí obou domů je plasticky dosypán a dotvarován. Plastická úprava vlastního nádvoří už bohužel nebyla na přání investora realizována.

V objektu A je umístěno 12 bytů - 4 garsoniéry a 8 dvoupokojových - a v objektu B 16 bytů - 8 garsoniér a 8 dvoupokojových - v různých velikostech od 30 do 48 m², ve druhém patře rozšířených do obytných prosklených arkýřů. Byty jsou přístupné ze schodišťové haly, která se vedle červeného tělesa výtahu otevírá přes tři patra.

Každý dům má v přízemí umístěné společné zázemí, v objektu A rozšířené o klubovnu, místnost pro ošetřovatelky, lázeň a prostor pro prodejnu přístupnou přímo z Mayerovy ulice.

Oba domy jsou zděné s fasádou z lícového zdiva. Stropy, schodiště a výtahové šachty jsou z železobetonu. Podlahy v bytech jsou tradiční dřevěné, stejně jako okna, vnitřní dveře a vestavěné kuchyně. Cílem autorů bylo dát bytům pro staré lidi dobrý prostorový a materiálový standard při zachování přijatelné ceny. Tu se dodavateli - byť za cenu různé úrovně subdodávek - podařilo udržet na cca 4050 Kč/m³ včetně přípojek a terénních úprav.

Literatura

Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Petr Šmídek, 01.11.09
Návštěvnost: 63688 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.