Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Pošta a spořitelna v Hall in Tirol
Das Post- und Sparkassengebäude in Hall i. T.

Autor: Theodor Fischer
Adresa: Krippgasse 7, Hall in Tirol, Rakousko | mapa
Web: www.post.at
Realizace: 1910-12

Při studijních cestách za architekturou se často přihodí, že je monotematicky zaměřená na nejnovější realizace známé z posledních čísel časopisů. Vnímání se tak povrchně omezí na pomíjívý časový úsek bez znalosti hlubších souvislostí. Výhodou cestování s historikem architektury Martinem Horáčkem je, dokáže navštívenou stavbu zasadit nejen do historického rámce, ale také doprovodit širokými společenskými a kulturními souvislostmi. Při návštěvě rakouského městečka Hall in Tirol (kdysi druhé největší sídlo v Rakousku a významnější než sousední Innsbruck) by připadla prohlídka Welzenbacherova funkcionalistického hotelu z 30. let jako dostatečný historický exkurz, ale díky historikovi architektury na palubě autobusu nám neunikla také nedaleká budova c. a k. pošty se spořitelnou, kterou navrhl Welzenbacherův učitel Theodor Fischer.
Návrh z roku 1912 leží uprostřed kompaktního středověkého jádra, usiluje o harmonické začlenění do historické substance, sleduje nepravidelnou půdorysnou stopu, přejímá řadu místních typologických prvků i materiálové složení. Bez odborného výkladu by naše výprava stavbu přešla, neboť se příliš neodlišuje od okolních historických budov a nedává tušit, že Adolf Loos již o rok dříve ve Vídni dokončil obchodní dům Goldman & Salatsch. Přesto nemůžeme Fischera zařadit čistě mezi historizující tvůrce, ponvadž patřil také mezi propagátory secese a řádkové zástavby dávno před Le Corbusierem.
zápisky z cesty k Bodamskému jezeru, 23.4.2017
Autor: Petr Šmídek, 23.04.17
Návštěvnost: 657 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.