Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Nová synagoga
Nieuwe synagoge

Autor: SeARCH | Bjarne Mastenbroek, Uda Visser
Ad Bogerman
Spolupráce: Remco Wieringa, Ton Gilissen, Louis Toebosch, Stefano Tropea, Thomas van Schaick, Wesley Lanckriet, Marie Louise Mejlholm, Laura Álvarez Rodríguez, Pedro Carvalho dos Santos, Alexandra Schmitz
Adresa: Zuidelijke Wandelweg 41, Amsterdam, Nizozemí | mapa
Web: www.ljgamsterdam.nl
Investor: Liberaal Joodse Gemeente Amsterdam
Náklady: 5 025 000 Euro Projekt: 2006-07
Realizace: 12.2008 - 8.2010 Soutěž: 2005
Užitná plocha: 3400 m²

Liberální židovská obec otevřela na jihu Amsterodamu svoji novou synagogu podle návrhu místních architektů Bjarna Mastenbroek a Ad Bogerman. Čtyřpodlažní objekt, který leží v parku na malém poloostrově, neslouží pouze jako synagoga, ale také jako místo k setkávání židovské obce a vzdělávací centrum. Kromě hlavního prostoru určeného k bohoslužbám se v domě nachází velkorysé vstupní foyer se slavnostní síni. V prvním patře je umístěna knihovna a konferenční sál. Ve druhém a třetím podlaží jsou kanceláře a učebny. Odtud je rovněž přístup na dva balkony v modlitebním prostoru. Obraz menory se z fasády promítá dále do vnitřního prostoru. Jednotlivá ramena zde představují lavice a balkony. Kazatelna a skříň pro svitky Tóry jsou umístěny na střední ose orientované směrem k východu (Jeruzalému).
Vyhloubení v jinak celistvé fasádě má symbolizovat sedmiramenný svícen. Povrchová úprava fasády nové synagogy je částečně obložena kachličkami ve vzorech Davidovy hvězdy. Na severní stěně jsou z malých dlaždic vytvořeny krátké texty v hebrejštině.
Autor: Petr Šmídek, 13.08.16
Návštěvnost: 2459 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.