Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Villa Engel
nadstavba Vily Engel

Autor: 4A architekti | Peter Hudák
Adresa: Košice, Slovensko
Realizace: 2014-15 Užitná plocha: 150 m²

Východiska
Původním objektem je funkcionalistická vila, která byla postavena v 30. letech 20. století. Nachází se nedaleko historického centra Košic ve vilové čtvrti, kde svojí stále moderně působící architekturou spoluurčuje tamní noblesní charakter. Vila má kompaktní půdorys, který reaguje na nárožní pozici objektu. Hlavní uliční fasády mají formální pásová okna s meziokenními pilířky. V jižní nárožní části je objekt zvýrazněn obloukovým výběžkem, v severní části dům vertikalizuje kubus domovního schodiště.
Objekt původně obsahoval dvě bytové jednotky, které dnes slouží jako sídla dvou firem. Majitel objektu zadal požadavek na další bytovou jednotku, kde by bydlel se svou rodinou, přičemž ve spodním patře by si ponechal sídlo firmy.

Koncept
Původní koncept počítal i se zastavěním části zahrady jednopodlažním pavilonem s obytnou funkcí, který se bude snad realizovat později v další etapě.
Bytová funkce ve třetím nastavovaném patře si vyžádala umístění výtahu. Jednoduchá horizontální nástavba s vertikálou výtahu v severní části obepíná původní dům a tvoří jakýsi minimalistický rám historickému objektu. Společně obě části tvoří objemově harmonický celek s materiálovým kontrastem v použití skla a hliníkových panelů k původní štukové fasádě.

Dispoziční a technické řešení
Na stávající schodišťový trakt je napojena vertikála nového výtahu, který obslouží všechna patra objektu. V nejvyšším poschodí je výstup z výtahu vyústěn přímo do předsíně nové bytové jednotky. Ze schodiště vedou vstupní dveře do haly s knihovnou, která je nasvětlena střešním světlíkem. Tato podélná hala propojuje všechny další části bytu. Na jejím jižním konci je obývací pokoj s panoramatickým francouzským oknem s výhledem na město. Z haly je přístupná kuchyň a terasa, která obepíná celý půdorys bytu po jeho obvodě. Tři ložnice a dvě koupelny se zázemím pak doplňují dispozici bytu ve funkční celek.
Nástavba byla realizována jako ocelový skelet s železobetonovými stropy. Technickou zajímavostí bytu je pak chlazení stropů nástavby za pomoci tepelného čerpadla, což spolu s venkovními žaluziemi zabezpečuje příjemné klima i v tak exponovaném jihozápadním nároží na střeše objektu.


Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Jan Kratochvíl, 21.04.17
Návštěvnost: 10277 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.