Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Cube x Cube Gallery

Autor: Petr Stolín, Jan Stolín
Adresa: Novina 180, Kryštofovo Údolí, Česká republika | mapa
Realizace: 2013

Soukromá galerie Cube x Cube v Kryštofově údolí
Převážnou část života trávíme v interiérech. Mnohdy kvalitu domu odvozujeme jen na základě vnějšího vzhledu. V případě galerie Cube x Cube jsme tohoto povrchního hodnocení ušetřeni, neboť stavba postrádá tradiční obvodový plášť, je zanořená do země a my se můžeme plně oddat jedinečné scénografii prostředí. To, že si z návštěvy galerie nemůžete odnést představu o budově, ale jen na sebe nechat působit samotnou expozici, není jedinou zvláštností tohoto projektu.
Kryštofovo Údolí se rozkládá v malebném údolí pod Ještědským hřbetem. Hluboké údolí říčky Rokytka, kudy kdysi procházela pašerácká stezka, bylo původně místem hornické osady založené v první polovině 16. století. Svatý Kryštof, patron horských cest a horníků, dal jméno osadě i dřevěnému baroknímu kostelu z konce 17. století. V polovině 18. století zde byla ukončena těžba stříbra a od 19. století je vyhledávaným romantickým místem k rekreaci.

Obec čítající méně než 350 stálých obyvatel tvoří z velké části tradiční podstávkové domy, které jsou charakteristické pro celé severočeské hraniční trojmezí, a proto byla vesnice v roce 2005 prohlášena za památkovou rezervaci. Obec s dlouhou betlémářskou tradicí se může rovněž pyšnit třetím největším orlojem v České republice a jedním z nejromantičtějších železničních viaduktů. Dvě stě metrů dlouhý klenutý most se mírně stáčí do oblouku a podpírá jej čtrnáct kamenných pilířů.
V blízkosti této technické železniční památky byla před čtyřmi lety otevřena soukromá galerie zcela se vymykající svou koncepcí, neboť provozovateli nešlo o skupování umění za účelem zhodnocení investice, budování rozsáhlých sbírek ani o vystavování uměleckých děl po vzoru Kunsthalle. Zdejší krátkodobé expozice představují pokaždé jedinečnou interakci umělce s netradičním galerijním prostředím.
Stejně tak, jako jsou nezapomenutelné vernisáže, je pozoruhodný příběh stavby a klienta ideální náplně galerie. Movitý klient si přestavěl bývalé rekreační centrum ROH za Novinským viaduktem pro potřeby vlastního bydlení. Jeho původní architektka přestavěla bazén o rozloze 15 x 25 metrů na rozlehlou garáž, kde chtěl investor začít sbírat a opravovat historická auta. Současně projevil zájem o sběratelství vína. Navštěvoval degustační kursy ve známé liberecké vinotéce Decanté, jejímž prostřednictvím se poznal s architektem Petrem Stolínem, kterému svěřil návrh soukromého vinného sklípku v Kryštofově Údolí.
Architekt Stolín naopak svého klienta často zval na vernisáže do galerie Die Aktualität des Schönen, kterou před mnoha lety založil a dodnes vede jeho bratr Jan Stolín. Tím se před investorem odhalil další fascinující svět umění. Začal se blíže seznamovat s profesionálními umělci, kteří se dlouhodobě zabývají jedním tématem. Nezajímal se však jen o jejich výsledné práce, ale také myšlenkové procesy a celoživotní hledání, která jsou na hony vzdálená obchodnímu světu.
Po krátkých úvahách se rozhodl poskytnout umělcům ve své galerii prostor k jejich dalšímu rozvoji. Zpočátku možná zcela netušil, co bude výsledkem, ale cítil, že se chce uměním obklopit a sdílet tyto pocity se svou rodinou a přáteli. Na rozdíl od jiných filantropů umění nesbírá, nebuduje sbírku, nepouští se do obchodu, ale poskytuje prostor, aby mohla vzniknout kvalitní věc ke společnému sdílení.
Architekt Petr Stolín získal klientovu absolutní důvěru a umělecký vedoucí Jan Stolín v současnosti  zajišťuje výběr umělců a výstavní program včetně hudební složky při vernisážích. Každoročně se v galerii Cube x Cube od jara do podzimu se uskuteční dvě až tři události.
Architekti přitom do stávajícího objektu provedli relativně malý počet zásahů. Výstavní prostor o výšce 3,5 m je vizuálně rozšířen odkrytým pohledem na metrové střešní vazníky. Autoři ponechali světle šedě natřené stěny a doplnili k nim černé závěsy, které lze kdykoliv odstranit. Výstavní prostor nemá žádné horní osvětlení. Bohatě si vystačí s umělým zdrojem. Profesionální technické a audiovizuální zázemí se navíc starají o umocnění prostorového zážitku. Doprostřed autoři vložili šest bílých pojízdných krychlí o hraně 2,3 metru, s nimiž se umělci při své instalaci musí nějak vypořádat nebo je odsunout stranou. Zatím se však nestalo, že by se kompozice některé z výstav opakovala nebo se s kostkami zcela nepočítalo. Systém pojízdných kostek umožňuje nespočet kompozic a stále nová vymezení prostoru. Můžete se tak těšit, že vás každá další výstava překvapí nejen uměleckou instalací, ale také zcela novou prostorovou kompozicí.
Galerie Cube x Cube v Kryštofově údolí si udržuje libereckého ducha ukrytého na konci cesty v upršené dolině. Všichni o ní někdy slyšeli, ale jen málokdo ví, kde se ve skutečnosti nachází nebo ji dokonce sám navštívil.
psáno pro časopis Architect+

Autor: Petr Šmídek, 06.04.17
Návštěvnost: 11358 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.