Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Vila ve svahu

Autor: Atelier Spectrum | Lucie Mlýnková
Adresa: Čerčany, Česká republika
Realizace: 2013-16

Jedná se o dvoupodlažní dům ve strmém svahu. Přístup do domu je z ulice ze severní části. Celé spodní podlaží je z pohledu ulice skryto pod terénem; plochá střecha byla řešena jako zelená (zatravněná střecha se závlahovým systémem a vlhkoměrem). Horní podlaží tvoří pouze menší kvádr kolmo posazený na spodní větší zapuštěný kvádr. V horním podlaží se nachází vstupní hala, velká dvougaráž, šatna a samostatná jednotka, která může sloužit jako menší byt či kancelář.

Spodní podlaží je obytné, celé otevřené velkými prosklenými plochami do zahrady, ze které je nádherný výhled do okolí. Centrem obytného podlaží je otevřený prostor s kuchyní. Dominantu prostoru tvoří točité betonové schodiště. V hale je také umístěn prosklený výtah, který zajišťuje plnou bezbariérovost objektu.

Na tento obytný prostor jsou navázány užitné prostory - technická místnost, sklad, toaleta. Na jednu stranu je potom situována část rodičů - ložnice s koupelnou, dvě samostatné šatny a WC. Na straně druhé je potom část dětská - dva dětské pokoje, koupelna a široká chodba sloužící zároveň jako šatna.

K prosvětlení prostorů uprostřed dispozice byly použity střešní světlíky, které přinášejí přirozené denní světlo i do místností, kde by okny nebylo možné.

Horní patro tvoří zároveň krytou terasu před obývacím pokojem. Na terase je umístěna vířivka a posezení. Z terasy je zároveň přístup to relaxační části domu, kde je umístěná sauna, pára a příslušenství.

Z terasy dále vedou schody ještě níže a to k bazénu. Jelikož je celá zahrada ve svahu, byla ve spodní části vytvořena opěrná zeď, která svah zmírnila. Na opěrné stěně je plot/zábradlí tvořeno skleněnými tabulemi, aby nebyl rušen výhled do krajiny.

Na druhé straně domu, také přístupný z terasy, je umístěn zahradní sklad.

Konstrukční řešení a technické řešení
Celá severní stěna spodního patra funguje zároveň jako opěrná zeď. Konstrukčně byl dům tvořen jako monolitický železobetonový systém v kombinaci s tvarovkami pro ztracené bednění. Stropní konstrukce jsou železobetonové.

Okna v jižní fasádě jsou hliníková s tepelněizolačním trojsklem; jsou opatřeny venkovními žaluziemi.

Vytápění je zajištěno tepelným čerpadlem s vestavěným elektrokotlem. Odvětrání je zajištěno rovnotlace pomocí centrálního větracího a vytápěcího přístroje, umístěného v technolog. místnosti ve spodním podlaží. Jednotka je určena pro komfortní větrání s účinnou rekuperací tepla (90%) a pasivní chlazení. Chlazení je zajištěno chladicími jednotkami typu multisplit (jedna venkovní jednotka umístěná na střeše a vnitřní jednotky v každé obytné místnosti). Je zde také příprava pro případné umístění solárních panelů.


Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Jan Kratochvíl, 25.02.17
Návštěvnost: 12145 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
Perfektní mobilservis 02.03.17 11:12
plot honza 02.03.17 16:25
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.