Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Terapeutická komunita Heřmaň – SANANIM

Autor: SPORADICAL architektonická kancelář | Aleš Kubalík, Josef Kocián, Jakub Našinec, Veronika Sávová
Adresa: Heřmaň 36, Heřmaň, Česká republika | mapa
Web: www.sananim.cz
Investor: SANANIM z.ú.
Realizace: 2013 - 2016 Užitná plocha: 1170 m²
Zastavěná plocha: 990 m² Obestavěný prostor: 6150 m³

Terapeutická komunita — Komunita slouží klientům organizace SANANIM, kteří se léčí ze závislosti na drogách. Jedná se o starší klientelu s mnohaletou drogovou kariérou. V komunitě tráví přibližně 1 rok, poté odcházejí do doléčovacích programů. Terapie sestává z psychoterapie, pracovní terapie, sociální práce, sportovních aktivit a dalších složek. Probíhá v několika fázích, a postupně se zvyšuje samostatnost, odpovědnost a nároky kladené na klienta. Kapacita zařízení je 20 lůžek.

Minulost — Zemědělská usedlost „U Karáska“ je patrná už na mapách I. vojenského mapování z let 1764-1768. Leží na samotě mezi dvěma koryty řeky Blanice, blízko obce Heřmaň v jižních Čechách. K usedlosti patří zemědělské pozemky a areál autokempu.
Dvě přestavby v letech 1995 a 2005 nenávratně překryly starší vrstvy a členění objektu. Bylo dostavěno křídlo s apartmány a byt majitele se zdobným štítem, povrchy fasád v kombinaci přírodního kamene, bílé omítky a cihelných prvků. Bohužel bez historických nebo provozních souvislostí. Celkově byl objekt v přijatelném technickém stavu, proto jsme se s investorem soustředili na hledání optimálního provozního řešení a nově dostavěné hmoty.

Návrh — Všechny potřebné prostory komunity nebylo možné do původního objektu umístit. Také z toho důvodu je ve dvoře přistavěná spojovací chodba a komunitní místnost stojí vně půdorysu usedlosti. Bydlení terapeutů i klientů, jídelna s kuchyní, klubovna, kancelář a ordinace, technické a provozní místnosti, jsou v původních stavbách.
Chceme, aby nejnovější etapa v historii usedlosti byla jednoduše čitelná. Dostavěné prostory jsou dřevostavba a mají shodné konstrukční a materiálové řešení. Detaily a návaznosti jsou jednoduché a minimalistické. Pohledový trámový strop je nesený ocelovými a dřevěnými sloupky. Společné místnosti a prostory, staré i nové, jsou propojeny materiálem podlahy – cihelnou dlažbou. To má symbolický význam, každý by měl mít pocit, že když se z vlastní vůle stal členem komunity, prostory jsou pro něj otevřené. Dlažba je přerušená jen při vstupu do komunitní místnosti a jídelny kamenným prahem. Znamená to vytržení z běžného rytmu a důraz na zvláštní význam těchto místností.

Komunitní místnost — Z hlediska komunity má zvláštní význam, slouží pro pravidelnou skupinovou terapii, otevřené rozhovory mezi terapeuty a klienty. Důležitý je motiv kruhu při uspořádání židlí nebo jako osvětlení na stropě. Přemýšleli jsme, jestli má komunitní místnost stát odděleně v areálu, aby bylo její použití sváteční a zvláštní. Ale skupinová terapie je normální, každodenní součást léčby. Výsledkem je komunitní místnost jako součást dispozice, zároveň však vybíhá mimo půdorys původního statku do okrasné zahrady.

Chodba — Chodba je neformální místo pro setkávání a denní provoz, vše propojuje. Je součástí dvora i komunity, má vnitřní prosklený prostor a vnější krytý ochoz. Důležitá je osa, která prochází od vstupní branky, přes hlavní vchod a chodbu, skrz střední křídlo usedlosti a komunitní místnost do zahrady. Je to optické propojení vnějšího okolí s dvorem a soukromou zahradou na severní straně areálu. 

Jídelna — Pro život komunity má společné jídlo velký význam. Pokrmy připravují sami klienti. Jídelna je umístěna v rohu usedlosti, kde se zachovalo kamenné zdivo původního statku. Do jídelny se prochází starým kamenným portálkem. Z bývalé komunity v Němčicích je do jídelny přestěhován velký společný stůl jako důležitý artefakt.

Klubovna — V severní části stodoly bylo vložené původní dřevěné patro na masivních trámech. To je nově upraveno na neformální klubovnu komunity. Je to jeden velký prostor, kde se „mimo službu“ potkávají terapeuti s klienty. Vestavba je konstruována nezávisle na krovu a zateplena z vnitřní strany kamenného zdiva. 

Ubytování klientů — Ubytování klientů je v jednoduchých podkrovních pokojích. Vzniklo přestavbou původních patrových apartmánů a využitím prázdné půdy. Vložená společná komunikace je na obou koncích schodišti spojena s dvorní skleněnou chodbou. Část dispozice pro klienty je tak uzavřena do dalšího symbolického kruhu.

Film „Pravidla lži“ — Komunita v Heřmani vznikla přestěhováním původní terapeutické komunity v Němčicích, kde se natáčel film Pravidla lži. Film ukazuje původní prostory i způsob života v terapeutické komunitě.
Zdroj: Autorská zpráva
Vložil: Kateřina Lopatová, 28.01.17
Návštěvnost: 13093 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.